Gözaltındaki gazeteciler serbest bırakıldı

Kayyım atamaları sonrasında yapılan protesto gösterilerini takip ederken gözaltına alınan altı gazeteciden beşi serbest bırakıldı gözaltında…


Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığınca görevden alınmasının ardından protesto gösterileri ve basın açıklamaları sürerken eylemleri izleyen gazeteciler de gözaltına alınmaya devam ediyor. 20 Ağustos’ta gözaltına alınan 6 gazeteciden beşi bugün (27 Ağustos) serbest bırakıldı

20 Ağustos’ta Mardin’de gazeteci Ahmet Kanbal, Mehmet Şah Oruç, Rojda Aydın, Nurcan Yalçın ve Halime Parlak ile Diyarbakır’da gazeteci Yelda Çiçek gözaltına alındı. Mezopotamya Ajansı da paylaştığı bir tweet ile gazetecilere dönük gerçekleşen gözaltıları doğruladı.

Kayyım operasyonları sırasında 20 Ağustos’ta Mezopotamya Ajansı editörü Ziyan Karahan ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) basın biriminden Tümen Anlı, HDP Diyarbakır basın biriminden Vedat Dağ ve Bismil Belediyesi basın biriminden Özgür Ülke gözaltına alınmıştı.

Kanbal, kayyım uygulamalarını deşifre etmelerinin ve protestoları duyurmalarının önüne geçilmesi için gözaltına alındıklarını ifade etti.

Gazeteciler Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç ile Jinnews muhabiri Rojda Aydın, gazeteciler Nurcan Yalçın ve Halime Parlak, ifadelerinin alınmasının ardından 27 Ağustos’ta serbest bırakıldı.