Kayyım protestolarına gözaltı ve yasak

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasını protesto eden gruplara polis müdahale etti, bazı kentlerde eylem yasağı getirildi


İçişleri Bakanlığı’nın, 31 Mart’taki yerel seçimde HDP’li adayların kazandığı Diyarbakır, Van ve Mardin’in belediye başkanlarını görevden uzaklaştırarak kayyım atamasını protesto eden, başta Diyarbakır olmak üzere, Mardin, Van, İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer şehirlerdeki gruplara polis müdahale etti. 

Diyarbakır’daki gösteriye TOMA’lar tazyikli suyla müdahale etti, çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında yaşlı kadınlar da var.

İstanbul’da ise İstiklal Caddesi’nde aralarında HDP milletvekili Ahmet Şık’ın da olduğu protestoculara polis müdahale etti. HDP GYK üyesi Vedat Fidan’ın da bulunduğu yedi kişi gözaltına alındı.

İzmir’de Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması yapmak isteyen İzmir Emek Demokrasi Güçleri’ne valilik yasak getirdi. İzmir Valiliği, “Farklı kesimler arasında çatışma çıkmasının önlenmesi, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyici provokatif eylemlerin önüne geçilebilmesi, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, cumhuriyetin nitelikleri, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması” gibi gerekçelerle kentteki her türlü protesto ve eylemi 10 gün süreyle yasakladı.

Mardin’de de valilik bir ay süreyle eylem yasağı ilan etti.