Gazeteci Melis Alphan’a Newroz soruşturması

Melis Alphan hakkında 2015’te Diyarbakır Newroz’unda çekilmiş bir fotoğrafı Twitter’da paylaştığı gerekçesiyle ‘terör propagandası yapmak’ suçlamasıyla soruşturma açıldı


Bağımsız gazeteci Melis Alphan’a 2015’teki Diyarbakır Newroz’unda çekilmiş bir fotoğrafı Twitter hesabından paylaştığı için ‘örgüt bayrağı gözüktüğü gerekçesiyle örgüt propagandası’ iddiasıyla soruşturma açıldı.

Melis Alphan, hakkında açılan soruşturmaya “Bu görüntüler tüm tv kanallarından yayınlanmıştı; devlet oradaydı” diyerek tepki gösterdi. Melis Alphan’ın sosyal medya hesabından hakkında açılan 2015 Diyarbakır Newroz’u soruşturmasına ilişkin yaptığı paylaşımda “Gün normal başladı ama karakoldan bir telefonla adliyede son buldu. Yıllar yıllar önce yaptığım bir paylaşım nedeniyle. Son moda bu” ifadesini kullandı.

Alphan’ın paylaşımının devamında şu sözler yer alıyor: “Çözüm Süreci’nin hızlandığı 2015’teki Diyarbakır Nevruz’undan 6 yıl önce paylaştığım fotoğraf nedeniyle “Terör Propagandası Yapmak” suçundan hakkımda soruşturma açılmış. Şüpheli sıfatıyla ifade verdim. Oysa o gün bu görüntüler tüm tv kanallarından yayınlanmıştı; devlet oradaydı.”