ODTÜ’de pankart açan 4 öğrenciye soruşturma

Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezuniyet töreninde açılan pankartlar nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaretle suçlanan dört öğrenci gözaltına alındı


Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 6 Temmuz günü yapılan mezuniyet töreninde, hayvan karikatürü olan ve “Artık Tayyipler alemi” yazılı pankart taşıyan üç ODTÜ’lüye Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “cumhurbaşkanına hakaret”ten soruşturma açıldı.


ODTÜ’lülerin gözaltına alınmasına gerekçe gösterilen karikatür, Penguen çizerleri tarafından Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart’ın dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ı ipliklere dolanmış bir kedi olarak resmedip ceza almasının ardından çizilmişti. Erdoğan’ın 40 bin TL tazminat talebiyle açtığı dava, Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

Bu gözaltıların ardından “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” yazılı pankart açan öğrencilerden ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Özgür Gür de gözaltına aldı. Gür’ün de aralarında bulunduğu 12 kişilik soruşturma dosyasının Kök’ün şikayeti üzerine açıldığı bilgisi edinildi.