Ferhat Tunç hakkında soruşturma tamamlanmadan yakalama kararı

İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Ferhat Tunç hakkında soruşturma aşaması tamamlanmadan yakalama kararı çıkardı


Sanatçı Ferhat Tunç’a sosyal medya hesapları üzerinden ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı iddiasıyla, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından soruşturma aşaması tamamlanmadan yakalama kararı çıkartıldı. Sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek, hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açılan Tunç’un ifade vermeye gelmediği gerekçesiyle yakalama çıkartıldığı belirtildi.

Karara tepki gösteren Tunç şunları söyledi: 

“Hakkımda yeni bir davayla birlikte yakalama kararı çıkarıldığını öğreniyorum. Üstelik soruşturma aşaması tamamlanmadan nasıl oluyor da davaya dönüşmüş, anlamış değilim. Hukuk adına utançla karşılanacak bir durum. Twitter hesabımdan dava üstüne dava üretmeye devam ediyorlar. Efrîn operasyonuna ‘işgal’ demişim. Yüz binlerce insanı evinden, toprağından söküp atmak ve yerine IŞİD bozuntusu yapıları yerleştirmek işgal değil de nedir?”

Ferhat Tunç, 2016’dan 2018 yılına kadar sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı davaya konu olan paylaşımlarında Afrin operasyonuna tepki göstermiş, yaşamını yitiren sivilleri anmıştı. Tunç’un, Öcalan’ın, “Sorunu 6 ayda çözeriz” şeklindeki mesajını paylaşması da iddianameye eklenmişti.