Bergen filmine ‘kişilik haklarına saldırı’ gerekçesiyle dava

Bergen sahne adlı Belgin Sarılmışer’i öldüren Halis Serbest, ‘kişilik haklarına saldırı’ gerekçesiyle “Bergen” filmine dava açtı. Davada, filmin yayımlanmaması için tedbir talep ediliyor


Bergen sahne adıyla tanınan Belgin Sarılmışer’i öldüren Halis Serbest, şarkıcının hayatını anlatan ve 4 Mart 2022’de vizyona giren Bergen filmine dava açtı. Gazete Duvar’dan Ezgi Sivrikaya’nın haberine göre; davada filmin sinemada, televizyonda ve internet ortamında yayımlanmamasına ilişkin tedbir talebinde bulunulduğu belirtiliyor. Haberde ayrıca, tedbir talebi mahkeme tarafından reddedildiği halde davanın devam ettiği de ifade ediliyor.

Habere göre avukat Hande Fırat, dava ile ilgili şu sözleri söyledi:

“Halis Serbest, Kozan 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bir dava açtı. Davanın esas konusunda, ‘kişilik haklarına saldırı’da bulunulduğu gerekçesiyle filmin basına verilmemesi, sinema, televizyon ve internet ortamında yayınlanmaması talep ediliyor. Yani esasında kişilik haklarına saldırının tespiti ile beraber filmin gösteriminin engellenmesi talep edilmiş. İlk tedbir talebi mahkeme tarafından reddedildi ama dava görülmeye devam ediyor.”

NE OLMUŞTU?

4 Mart’ta vizyona giren Bergen filminin gösterimi, Adana’nın Kozan ilçesinde belediye tarafından engellendi. Filmin İstanbul’daki galasının yapılacağı sinema salonuna çevik kuvvet ekibi gönderildi. Konuya dair detaylı haberimize bu linkten ulaşabilirsiniz.