teve2’nin “Tatlı Hayat” dizisine sansür uyguladığı iddia edildi

teve2’nin “Tatlı Hayat” dizisinin yeniden yayımlanan bazı bölümlerine sansür uyguladığı iddia edildi


2001-2004 yılları arasında yayımlanan Tatlı Hayat dizisinin teve2’de gösterilen tekrarları sırasında, bazı sahnelerde karartma uygulandığı, kimi sahnelerde ise bazı repliklere ve kelimelere sansür uygulandığı iddia edildi.

“GÖRÜNTÜDE KARARTMA UYGULANDI VE SES DE GİTTİ” İDDİASI

BirGün gazetesi yazarı Uğur Kutay köşe yazısında; teve2’nin 27 Mayıs 2021’de yayımlanan tekrar bölümünde dizideki bir diyalog esnasında görüntüde karartma uygulandığını, aynı zamanda sesin de kısıldığını iddia etti. Kutay durumu şu sözlerle aktardı: “Dizinin 31’inci bölümünün yayını sırasında başka bir şey oldu. Sevinç ve Feraye’nin resim kursuna gittiği bu bölümde, Sevinç’in modele bakarak yaptığı nü resmi gören İhsan kıskançlık krizlerine girer. O sırada, son derece naif ve hoş bir karakter olan yan komşu, diplomat İrfan (tam bir ‘monşer’!), bu çıplaklık tartışmasının üstüne gelir. Sevinç’in yaptığı resmi görüp sanat savunmasına başlayan İrfan, ressam olan büyük büyük büyük dedesiyle ilgili bir hikâye anlatır: ‘Benim bu büyük büyük büyük dedem, çok modern bir adammış. Sultan 2’nci Abdülhamit’in, çıplak resmini yapmak istemiş fakat müsaade etmemişler.” Tam burada, cümle sonlanmadan ekranda bir kararma-açılma oldu, görüntüyle birlikte ses de gitti geldi, dizi aynı sahnenin sadece birkaç saniye sonrasından devam etti. teve2 seyircileri o birkaç saniyede söylenenleri duyamadı.”

Kutay konuyla ilgili olarak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bahsi geçen bölümün 2002’de Show TV’de yayımlanmış orijinal halini değilse de, sonradan Flash TV’de yayımlanmış -ve kesilmemiş- versiyonunu YouTube’da buldum. Bariz bir sansür uygulaması gibi görünen o kararma-açılma anında tam olarak şunlar oluyor: İrfan, ressam dedesinden söz ediyor: ‘Benim bu büyük büyük büyük dedem, çok modern bir adammış. Sultan 2’nci Abdülhamit’in, çıplak resmini yapmak istemiş fakat müsaade etmemişler.’ Yorgo alaycı bir şekilde ‘Aman, iyi etmişler!’ diyor. İrfan yanıtlıyor: ‘Yaa, dedeciğime zorla bornoz giydirmişler.’ Bu kadar… Yani espri, Abdülhamit’in değil ressamın çıplaklığı üzerinde dönüyor. Peki burada tam olarak neden dolayı görüntü/ses kararıp açılıyor? O birkaç saniyeyi defalarca izledim ama yanıtı bulamadım.”

SES KISILDI İDDİASI

YouTube’ta yayın yapan Kutsal Motor kanalı da 10 Haziran 2021’de paylaştıkları videolarında teve2 kanalının; yine Tatlı Hayat dizisinin başka bir bölümünde geçen “psikopos” kelimesini sansürlediği iddia etti. Videoda, bahsi geçen sahnenin teve2’deki sansürlü versiyonu ile, daha önce dizinin tekrarını yayımlamış olan Flash TV’deki sansürlü olmayan versiyonu da peş peşe veriliyor.