RTÜK’ten Kanal D’ye ‘Camdaki Kız’ dizisi üzerinden ceza

RTÜK, Kanal D’de yayımlanan “Camdaki Kız” dizisindeki bazı sahnelerin “toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntüler” olduğuna karar verdi ve kanala idari para cezası kesti


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Kanal D’de yayımlanan Camdaki Kız dizisi üzerinden kanala idari para cezası verdi. Gazete Duvar‘ın haberine göre üst kurul; dizide “milli, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden, toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin” olduğu yönünde karar aldı.

Diziyle ilgili kurulun hazırladığı rapora dayandırılan haberde, başroldeki Nalan karakterinin annesi tarafından psikolojik ve fiziksel şiddete uğradığı sahneler olduğu belirtildi. Raporda ayrıca, dizinin bir diğer karakteri Sedat’ın, Nalan karakteriyle evlenme hazırlıkları yapan fakat halihazırda evli bir başka karakter ile ilişkisi üzerinden resmedilmesine ilişkin; “Türk toplumu tarafından kabul görmesi mümkün olmayan bir ilişki modeli olduğunu belirleyen Üst Kurul, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı” ifadelerine yer verildi.

RTÜK’ün hazırlattığı raporda dizinin bir sahnesinde annesi tarafından Nalan karakterine küçüklükten itibaren bekâret korsesi olarak adlandırılan bir kıyafetin zorla giydirilmesi, bu nedenle Nalan’ın gün içerisinde tuvalete bile gidememesi, henüz ilköğretim çağındayken korseyi çıkardığı gerekçesiyle bütün arkadaşlarının önünde dövülmesi sahnelerinde fiziksel şiddet unsurları tespit ettiğine dair çıkarımlar yer aldı.

Raporu hazırlayan uzmanın, 6112 sayılı Kanunda bulunan yayınlar ‘manevî değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz’ ve ‘kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez’ maddelerinin ihlal edildiği önerisini haklı gören Üst Kurul, müzakerelerin sonunda Kanal D’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.