RTÜK’ten Netflix’e yaptırım: ‘Katalogdan çıkarılsın’

RTÜK, Netflix’te 9 Eylül’de yayınlanması planlanan ‘Minnoşlar’ adlı filmin platformun kataloğundan çıkarılması gerektiğine karar verdi. Kurul üyesi İlhan Taşçı kararı sosyal medya hesabından duyurdu


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 9 Eylül 2020’de yayınlanacağı duyurulan ‘Cuties’ (Minnoşlar) adlı Netflix yapımının katalogdan çıkarılması yönünde karar aldı.

Kararı RTÜK üyesi İlhan Taşçı kendi sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu:

RTÜK ÜYESİ DUYURDU

“RTÜK, Netflix’e öznesi çocuk olan Cuties filminin +18 işaretiyle yayınlanan fragmanın “çocuklara karşı istismar içerdiği” gerekçesiyle katalogdan çıkarılmasına karar verdi.”

Taşçı bir gün önce de Twitter’dan konuya ilişkin şunlara dikkat çekmişti:

“RTÜK yarınki Üst Kurul toplantısında ilk kez Netflix’e Cuties filmi nedeniyle ceza istemini görüşecek. * RTÜK, filmin katalogdan çıkarılması veya 26 bin lira para cezası verebilir. Ceza çıkarsa bu internette film yayınlanmadan fragmanına verilen ilk ceza olarak kayda geçecek.”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, film hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için RTÜK’e resmi yazıyla talepte bulunmuştu.

PARA CEZASI DA İSTENMİŞTİ

Talepte, Netflix’in, söz konusu filmin tanıtımında “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” tanımlanmasında bulunulduğu, ancak “çocuk filmi” görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaştığı aktarılmıştı.

Uzman raporunda yer alan “çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği” değerlendirildi.

RTÜK, tartışmalar sonunda Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’da yer alan “Yayın hizmetleri çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.

Raporda Netflix’in ilgili yapımı hakkında para cezası da istenmesine rağmen Üst Kurul’da yalnızca katalogdan çıkarılması kararı verildi.

Netflix’in kararı uygulamaması durumunda yayın durdurma cezası gündeme gelebilecek.

Fransa’da gösterime giren film, önümüzdeki ay da Netflix’te gösterilmeye başlanacak. 

TRT KARARI YENİ SOSYAL MEDYA YASASI’NIN UYGULANMASI OLARAK ELE ALDI

Devlet televizyonu TRT kararı ilk duyuran mecralardan oldu. Kanalın sitesindeki haberde yeni Sosyal Medya Yasası’yla RTÜK’ün kararı ilişkilendirilerek şöyle denildi:

“İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan radyo ve televizyonların RTÜK denetimine alınmasından sonra Üst Kurul ilk kez bir seç-izle platformunun dosyasını görüştü.

Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Netflix hakkında hazırlanan kapsamlı uzman raporunu masaya yatırdı.

Üst Kurul’da öncelikle Netflix’te 9 Eylül 2020 tarihinde yayınlanacağı duyurulan “Minnoşlar” isimli filmin fragmanında yapımın 11 yaşında bir çocuğu konu almasına karşın 18 yaş üstü yetişkin izleyicileri hedeflemesi üzerinde duruldu.

Uzman raporunda yer alan çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği değerlendirildi.”