İleri ve dokuz8HABER’e yönelik telif sansürü geri çekildi

Telif hakkı ihlali gerekçesiyle askıya alınan İleri ve dokuz8HABER’in Twitter hesapları sosyal medya şirketiyle yapılan görüşmeler sonucunda iade edildi


Telif hakları ihlali gerekçesiyle askıya alınan dokuz8HABER ve İleri Haber’in Twitter hesapları yapılan görüşmeler sonucu iade edildi. İleri Haber’in hesabı 14 Haziran günü İlahiyatçı Nurettin Yıldız’ın sözlerini paylaştığı için, dokuz8HABER’in hesabı da Madrid Tenis Turnuvası’nda seyircilerin “Her şey çok güzel olacak” diye bağırdığı görüntüleri paylaştığı için 20 Haziran Perşembe telif hakkı gerekçe gösterilerek kapatılmıştı.

dokuz8HABER ilk yaptığı açıklamada Twitter’ın esas aldığı ABD’nin telif hakları yasası DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) öne sürülerek bağımsız ve özgür basının hedef haline getirildiği vurgulanmıştı. Açıklamada, “Bu sistematik hedef alma, basın ve ifade özgürlüğüne Twitter alet edilerek indirilmiş büyük bir darbedir” denildi.

dokuz8HABER Direktörü Gökhan Biçici, SUSMA’ya yaptığı açıklamada bu durum üzerine Twitter üst yönetimiyle görüştüklerini belirtti. Biçici süreci şöyle anlattı: “Hesabımızın telif hakkı ihlali iddiaları odaklı şikayetler nedeniyle askıya alınması üzerine basın ve ifade özgürlüğü kurumları nezdinde girişimlerde bulunduk. dokuz8HABER hesabının seçime üç gün kala askıya alınması üzerine yaptığımız girişimlerle bu kurumlar açıklamalar yaptılar ve Twitter nezdinde girişimleri de oldu. Twitter üst yönetiminin gündemine girmesiyle de yapılan değerlendirme toplantısı sonrası hesabımız  iade edildi.”

dokuz8HABER’in hesabı bugün sabah saatlerinde, İleri Haber’in hesabı da gün içinde iade edildi. Biçici aynı zamanda bundan sonraki süreçte de benzer sorunlar yaşanmaması için çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Biçici telif hakkı ihlali odaklı şikayetlerin medya kuruluşlarına yönelik yeni bir sansür aracına dönüşmesini önleyecek mekanizmalar geliştirmenin ve tedbirler almanın da önemli olduğunu belirtti.