Türkiye’ye temsilci atamayan Twitter Periscope ve Pinterest’e reklam yasağı

Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerine yeni yaptırımlar yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre Twitter, Periscope ve Pinterest’e reklam yasağı getirildi


Sosyal medya yasası olarak da bilinen ve 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yeni yasanın öngördüğü düzenlemede belirtilen yaptırımların uygulanmasına devam ediliyor. Hala temsilcilik açmayan Pinterest’e, Twitter’a ve Twitter’ın sahip olduğu Periscope’a reklam yasağı getirildi. Karar, Resmi Gazete’de 19 Ocak 2021’de yayımlandı. Karara göre, bu iki şirkete reklam verenlere de para cezası kesilecek.

Bugüne kadar Facebook, Instagram, VK, YouTube, TikTok, LinkedIn ve Dailymotion Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etti. Temsilcilik açmayan şirketlere reklam yasağı öncesinde toplam 40 milyon lira da para cezası kesildi. Yasaya göre temsilcilik açmayan şirketleri bundan böyle bekleyen ceza bant daraltılması. Yasa, bant genişliğinin nisan ayında yüzde 50, mayısta ise yüzde 90 darlatılmasını öngörüyor. Bunun için sulh ceza hâkimliklerinin kararı yeterli olacak.