Haftanın erişime engellenen içerikleri

Merkez Bankası rezerv haberlerine, Berat Albayrak hakkında hazırlanan afişlerin yer aldığı içeriklere, “iş kadını birinin parasını almakla suçlanan” savcıyla ilgili haberlere engelleme ve yasaklanan haber siteleri. 15 – 22 Şubat haftasının erişime engellenen içeriklerini derledik


Merkez Bankası rezervleriyle ilgili haberlere engel: Merkez Bankası’ndaki 130 milyar dolarlık rezerv ile ilgili eleştirilen eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkındaki haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Şubat 2021 tarih ve 2021/1268 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Berat Albayrak’tan kendisiyle ilgili afişlere mahkeme kararı: CHP Gençlik Kolları’nın Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak ile ilgili hazırladığı afiş haberleri, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Şubat 2021 tarih ve 2021/1266 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Faik Öztrak’ın uzay yorumlu tweetine erişim engeli: CHP Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın, Milli Uzay Programı hakkında ve eski Hazine ve Maliye Bakanı, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak hakkında attığı tweet ve konuyla ilgili yapılan haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Şubat 2021 tarih ve 2021/1265 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Sezgin Tanrıkulu’na ölüm tehdidi içeren paylaşım engellendi: Uçakta CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun arka koltuğunda oturan Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisinin; “Uçakta Sezgin Tanrıkulu’nun arkasına oturdum… Boğma teliyle işini bitir biz sana hapiste bakarız diyenler fav” şeklinde tweet atmasıyla ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 17 Şubat 2021 tarih ve 2021/2021 sayılı kararı ile erişime engellendi.

‘İş kadını birinin parasını almakla suçlanan savcı’ haberlerine engelleme: Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner’in, eski MİT mensubu olduğu belirtilen Mehmet Ali Bal’ın ve uyuşturucu ticaretinden uzunca bir süre tutuklu kalan Nizameddin Kahramanoğlu’nun çete kurarak bir iş kadınının hisselerini ve parasını almaya çalıştıklarının iddia edilmesiyle ve Ömer Faruk Aydıner hakkındaki dosyanın işlemden kaldırılmasıyla ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Şubat 2021 tarih ve 2021/1277 sayılı kararı ile erişime engellendi.

İki haftada 10 haber sitesine engel: 2-16 Şubat 2021 tarihleri arasında milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle 10 haber sitesi erişime engellendi. Engellenen haber sitelerinin isimleri şu şekilde: Umut gazetesi, Raperin TV, Yeni Demokrat Gençlik, Yeni Demokrasi, Nûçe Ciwan, Ahval, Partizan Mlm, Gazete Alınteri

Üsküdar’daki kentsel dönüşüm planının iptal edilmesi haberlerine engel: Üsküdar ilçesinin 16 mahallesiyle ilgili kentsel dönüşüm planının şehircilik esasları, planlama teknikleri ve kamu yararı yönünden hukuka uygun olmadığından ötürü mahkeme tarafından iptal edilmesiyle ilgili haberler ve planın iptal edilmesi için dava açan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin web sitesindeki içerik, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Şubat 2021 tarih ve 2021/1115 sayılı kararı ile erişime engellendi ve silinmesine karar verildi.