Mardin Valiliği’nin Kürtçe tiyatro oyununu engellediği iddia edildi, valilik açıklama yaptı

Mardin Valiliği’nin, Amed Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenecek Kürtçe “Tartuffe” oyununu ‘pandemi’ gerekçesiyle engellediği belirtildi. Valilik konuyla ilgili açıklama yayımladı


Fotoğraf: MA

Mardin Valiliği’nin kentteki Yay Grand Otel salonunda 5 Aralık 2021 tarihinde Amed Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenmesi beklenen Kürtçe Tartuffe oyununu yasakladığı duyuruldu. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre valilik, kentte neredeyse her 15 günde bir uzatılan eylem ve etkinlik yasağı kararını oyunun engellenmesi için gerekçe gösterdi. Amed Şehir Tiyatrosu tarafından konuyla ilgili olarak Twitter’dan yapılan duyuruda; “Organizatörler tarafından salonu kiralanan Yay Grand Otel’e valilik tarafından etkinlik izin belgesi verilmediğinden 05.12.2021 tarihinde Mardin’de oynayacağımız Tartuffe oyunumuz, elimizde olmayan nedenlerle iptal edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

MA’nın haberinde organizatörlerin gerekli izinler için valiliğe başvuru yaptığı ancak koronavirüs bahanesi ile programın yapılmasına izin verilmediğini belirtildi. Oyunun tarihini değiştirerek yeniden yapılan başvuru hakkında da, emniyetin otel yetkililerine etkinliği yaptırmamaları yönünde baskı yaptıklarını düşündüklerini belirten organizatörler sözlerine şu şekilde devam etti:

“Otel yetkilileri arayarak, sözleşmeyi feshettiklerini kaporamızı da geri ödeyeceklerini söyledi. Gerekçesini sorduğumuzda ‘Valilik ile ters düşmek istemiyoruz’ cevabını verdiler. Biz açık şekilde bu müdahalenin tiyatronun dilinin Kürtçe olması, Kürt sanatçılarına, Kürt kültürüne dönük bir engelleme, yasaklama çabası olarak görüyoruz.

Son yıllarda Kürtçe üzerindeki baskı artıyor. Bu engelleme ile yeni bir engelleme daha eklendi. Her gün programlar yapılıyor Mardin’de ama nedense Kürtçe, Kürt kültürü söz konusu olunca bir bahane ile yasaklanıyor.”

MARDİN VALİLİĞİ: “‘KÜRTÇE TİYATRO OYUNUNA ENGEL’ HABERLERİ ASILSIZ VE MAKSATLIDIR”

Mardin Valiliği, konu ile ilgili 8 Aralık 2021 tarihinde web sitesinden bir açıklama yayımladı. Valilik açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Mardin Valiliğinden Kürtçe Tiyatro Oyununa Engel’ başlığı ile çıkan asılsız ve maksatlı haberler ile ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

18.11.2021 tarihinde Valiliğimize ‘Tartuffe’ tiyatro gösterisi düzenlenmesi için izin talebinde bulunulmuştur. Yapılan başvurunun içeriğinde tiyatronun Kürtçe oynatılması ile ilgili herhangi bir ibare bulunmamaktadır.

Valiliğimizce de 03.12.2021 ile 17.12.2021 tarihleri arasında kapalı yerlerde toplu gösterilerin ve etkinliklerin yapılmasının yasaklanmasından dolayı ilgili etkinliğe izin verilmemiştir.

Sanatsal ve kültürel etkinliklerin şehrimiz ve hemşerilerimiz içinde önemli olduğu, buradaki amacın bu etkinliklerin engellenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı, fakat tüm dünyada ve ülkemizde istemeyerek de olsa pandemi sebebiyle bu tür toplu etkinliklere halkın sağlığı gözetilerek bir takım kısıtlama tedbirleri alınmak zorunda kalınmıştır.

17.12.2021 tarihinde yasaklama kararının sona ermesi ile birlikte tekrar müracaat edilmesi durumunda değerlendirilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” [Metnin diline dokunulmamıştır.]