Boğaziçi Üniversitesi’nin çevresine asılan ‘Özgür ve Özerk Üniversite’ afişleri yırtıldı

Boğaziçi Üniversitesi mezunları tarafından kampüslerin olduğu bölgelerdeki bilboardlara asılan ‘Özgür ve Özerk Üniversite’ afişleri, kimliği belirsiz kişiler tarafından yırtıldı. Polis, billboarda iki gün sonra yazılan yazı için ceza kesti


Kaynak: Twitter

Boğaziçi İçin Mezunlar Girişimi (BUİM) tarafından 23 Ocak’a kadar kiralandığı bildirilen billboardlara 17 Ocak’ta asılan “Özgür ve Özerk Üniversite” temalı afişler, aynı günün akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından yırtıldı.

BUİM’in Twitter hesabından yapılan açıklamada; “Bugün billboardlara asılan ve “Özgür ve Özerk Üniversite” talebimizi duyuran afişler kimliği belirsiz kişilerce tahrip ediliyor. Güçlü direnişimiz karşısında zorbalık ve kaba kuvvet dışında bir tepki gösteremeyenlere mesajımızdır: Asla #KabulEtmiyoruzVazgecmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

T24’ün haberine göre BUİM’e “afişlerin savcılık kararıyla kaldırıldığı” yolunda resmî olmayan bir bilginin de ulaştığı öğrenildi.

Boğaziçi TV’nin Twitter hesabından da “Dün gece Etiler Hisarüstü Ulus civarı asılan Özgür Özerk Akademi billboardları kendilerini görevli olarak tanıtan kişiler tarafından yırtıldı” paylaşımı yapıldı.

https://twitter.com/bogazicitv/status/1483151738643181568

Billboardlara asılan afişlerde görseller eşliğinde; “Özgür ve özerk üniversite idealimizden ve ilkemizden vazgeçmiyoruz” ve “Özgür, özerk ve demokratik üniversite için Boğaziçi bir yıldır direniyor” ifadeleri yazılıydı.

POLİS BİLLBOARDLARA YAZILAN YAZI İÇİN CEZA KESTİ

19 Ocak 2022’de Boğaziçi Direnişi Instagram hesabından yapılan paylaşımda yırtılan afişlerin olduğu billboardlara yazı yazan direnişten bir kişiye ceza kesildiğini duyurdu. İletide; “Boğaziçi bileşenlerinin 23 Ocak’a kadar kiraladığı, özgür ve özerk üniversite talebimizi yükselten billboardların kimliği belirsiz kişiler tarafından yırtılmasına ses çıkarmayan polis, aynı billboarda taleplerimizi yazan arkadaşımıza ceza kesti. 1 yıldır yinelediğimiz taleplerimizi hatırlatmaya, mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz!” ifadeleri kullanıldı.