Boğaziçi Üniversitesi’nde yine panel yasağı

Veli Saçılık’ın konuşmacı olacağı 90’lardan Bugüne Türkiye’de Hapishaneler ve Tutsak Direnişleri başlıklı panel, Boğaziçi Üniversitesi yönetimi tarafından iptal edildi


Boğaziçi Üniversitesi’nde 15 Şubat’ta cezaevi direnişinde bir kolunu kaybeden Veli Saçılık’ın konuşmacı olarak katılacağı 90’lardan Bugüne Türkiye’de Hapishaneler ve Tutsak Direnişleri başlıklı panel, üniversite yönetimi tarafından gerekçesiz olarak iptal edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih İncelemeleri Kulübü tarafından düzenlenen etkinliğin iptal edilmesinin ardından kulüp, sosyal medya hesabından açıklama yaparak yasağa tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 15 Şubat günü gerçekleştirmeyi planladığımız, Veli Saçılık’ın konuk olacağı ‘90’lardan Bugüne Türkiye’de Hapishaneler ve Tutsak Direnişleri’ başlıklı panel; üniversite yönetimi tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edilmiştir.Kuşkusuz bu durum, bir KHK oldubittisiyle rektörlük seçimlerini kaldıran saray rejiminin Boğaziçi Üniversitesi’ni dönüştürme sürecinin ne ilk, ne de son icraatıdır. Hatırlanacağı üzere, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü’nün, Sera Kadıgil’i ağırlayacağı etkinlik yine bir rektörlük oldubittisiyle, ‘referandum öncesi siyasi parti temsilcilerinin konuk olmasının yasaklanması’ kararıyla iptal edilmişti. Geldiğimiz noktada, kulüp etkinliklerinin; Kulüpler Arası Kurul, ÖFKK ve Öğrenci İşleri Dekanlığı’nın yanı sıra, Kurumsal İletişim aracılığıyla doğrudan rektörlük tarafından denetlenmesi, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki özerklik kırıntılarını da ortadan kaldırmıştır. Bu olay vesilesiyle akademik özgürlük ve kurumsal özerkliği tavizsiz bir şekilde savunmanın önemini bir kez daha vurguluyoruz. Tüm Boğaziçi Üniversitesi mensuplarına, bu yönde atılacak adımları destekleme ve çoğaltma çağrısı yapıyoruz.”