Berna Laçin’in idam tweeti davasında beraat

Cinsel istismar suçları için sosyal medya üzerinden yapılan ‘idam’ çağrılarını eleştirdiği için hakkında dava açılan oyuncu Berna Laçin beraat etti


Oyuncu Berna Laçin’in, Twitter hesabında yaptığı idam karşıtı paylaşımdan dolayı, “halkın dini değerlerini aşağılama” suçundan yargılandığı davada beraat kararı çıktı.

Laçin soruşturmaya konu olan 3 Temmuz 2018 tarihli paylaşımında, cinsel istismar suçları için sosyal medya üzerinden yapılan ‘idam’ çağrılarını eleştirerek, “İdam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar, psikiyatrlar, psikologlar, toplum bilimcileri, hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşaa etmez!” ifadelerine yer vermişti.

1 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan oyuncu Berna Laçin hakkında Anadolu 59. Asliye Mahkemesi tarafından geçtiğimiz yıl beraat kararı verilmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise İstinaf Mahkemesi’ne başvurarak, beraat kararına itirazda bulunmuştu. Bugün 27. Ceza Dairesi yerel mahkemenin verdiği beraat kararını oy birliği ile onayladı.