Keçiören Belediyesi’nin Kürtçe konseri iptal ettiği iddia edildi

Keçiören Belediyesi’nin, Kürt sanatçı Mem Ararat’ın konser vereceği salon için yapılan sözleşmeyi “Kürtçe müzik yapılacağı” gerekçesiyle tek taraflı fesh ettiği iddia edildi


Fotoğraf: MA

Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) bağlı Keçiören Belediyesi, Kürt sanatçı Mem Ararat’ın 4 Aralık 2021’de ilçedeki Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde yapacağı konseri iptal etti. Sanatçı Mem Ararat, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, konserin AKP yönetimindeki belediye tarafından iptal edildiğini duyurdu. Ararat açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bildiğiniz gibi 4 aralık 2021’de Ankara Keçiören Belediyesi’ne bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi Salonunda bir konserimiz gerçekleşecekti. Günler öncesinden organizasyondan sorumlu arkadaşlarımız (Ziz Müzik Organizasyon) bütün resmi başvuruları yapmış ve salon ile sözleşme imzalanıp salonun ücreti yatırıldıktan sonra biletler Biletix üzerinde satışa çıkarılmıştı. Biletlerin büyük bir kısmı satıldı bildiğim kadarıyla. Bütün müzisyenlerin uçak ve otel rezervasyonları da yapıldı.

Bu akşam geç saatlerde belediyeden bir yetkili Ziz Müzik’i arayarak: ‘Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin vermeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi fesh ediyoruz’ denildi. Bundan dolayı Ankara konserimizin iptal olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum. Kuşkusuz bu bir nefret suçudur. Kürtçeye dönük bu nefret suçunu işlediği için Keçiören Belediyesi’ni esefle kınıyorum. Ve biz şarkılarımızı hep bir ağızdan söylemeye devam edeceğiz ve yine Kürtçe söyleyeceğiz, hem de bütün ağız ve lehçelerde…

Mağduriyet yaşanmaması adına bilet alan dostlarımızın Biletix üzerinden biletlerini iade etmelerini rica ediyorum.

Siz dostların takdirine ve bilgisine saygıyla… Mem”

Gazete Duvar‘dan Serkan Alan’ın özel haberine göre konuyla ilgili Keçiören Belediyesi Kültür Müdürü Buket Taker konser iptaline ilişkin açıklamasında belediyeye bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin, organizasyon şirketi tarafından tiyatrocu Mehmet Esen’in oyunu için kiralandığını belirtti. Taker, Mem Ararat’ın konser vereceği öğrenilince “yanlış bilgi” verildiği gerekçesiyle  sözleşmenin feshedildiğini dile getirdi ve şunları söyledi:

“Bizim salonlarımız iki türlü kiralanıyor. Bir ticari amaçlı bir de vakıf ya da derneklere yardım amaçlı oluyor. Bu yapım şirketi bizim salonları kiralayan arkadaşımızı telefonla aramışlar. ‘Kıymetli tiyatrocu Mehmet Esen’in bir gösterisi var salonu kiralamak istiyoruz’ demiş. Rutin uygulamadır, arkadaşımız da Mehmet Esen kim diye girmiş ve bakmış. Hatta arayan kişi ‘konser gibi olacak’ demiş. Arkadaşımız da arada şarkılı bir tiyatro gibi düşünmüş. Arkadaşımızı manipüle etmişler. Bizim arkadaşımız ilgili saat ve günle mutabık kalıp kiralama yapılmış. Sonrasında bir vatandaş belediyeyi arıyor, ‘Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde Mem Ararat konseri var. Adres neresi gelebilir miyiz’ demiş. Bu denilince bizim sahneyi kiralama yapan görevli arkadaş, ‘Bizim böyle bir konserimiz yok. Biz Mehmet Esen’e verdik’ yanıtını vermiş. Sonrasında bizim arkadaşlar Biletix’e giriyor, düşündüğümüz ve verdiğimiz kişiyle konser isminin başka çıktığını görüyor. Bu nedenle tek taraflı feshediliyor. Kürtçedir, Arapçadır, Lazcadır, Türkçeyle ilgisi yok. Tamamen yalan, yanlış bir beyanla ilgili rutin uygulamamızdır. İçerikle ilgili tam bilgi verilmediğinde bunu rutin uygulama olarak yaparız. İçerikle ilgili hiçbir sorun yok.”

Haberde ayrıca; Mem Ararat’ın gerçek adının Mehmet Esen olduğu hatırlatılan Taker’in, “Mehmet Esen denilerek araştırıldığında tiyatrocu Mehmet Esen çıkıyor. Sahne ismini söylemeleri gerekiyor. Bunu arkadaşlarımız bilemezler ki. Vatandaş arayıp, ‘Mem Ararat’ın konserine gidiyoruz’ dediklerinde ‘hayır biz tiyatrocu Mehmet Esen’e salonu verdik’ diyorlar. Yani bu düzeltmeyi keşke yapsalardı. Burada bilinçli bir manipüle var. Gerçek ismi o olabilir ama sahne ismi bambaşka. Orada çıkacak olan kişinin sahne ismiyle kiralama yapılır. Pek sanatçının sahne ismi farklıdır ama arandığında bu söylenir. Kesin olarak sahne isminin söylemeleri gerekirdi. Biz her türlü sanatçıya veririz” dediği belirtildi. Belediye yetkililerinin konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacakları da ifade edildi.

URFA BAROSU: “BU TAVRIN KÜRT DİLİNİ ‘BİLİNMEYEN BİR DİL’ OLARAK TANIMLAYANLARDAN CESARET ALDIĞI AÇIKÇA ORTADADIR”

Olayla ilgili olarak Urfa Barosu, Twitter hesabından bir basın açıklaması paylaştı. 15 Kasım 2021 tarihli açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Basına ve Kamuoyuna,

Son dönemde Kürt dili üzerindeki baskılar artarak devam ediyor. Bu yaşananlar karşısında Kürt dili karşıtlığının spontane geliştiğini söylemek maalesef mümkün değil. Görünen o ki Kürt dili karşıtlığı, herkese eşit davranması gereken bazı kurumlara da sirayet etmiş, toplum bu ayrımcı tutumlara, oluşan siyasi atmosfer dolayısıyla ciddi bir tepki de verememektedir.

4 Aralık 2021 tarihinde Ankara Keçiören Belediyesine bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde Ziz Müzik Organizasyonu’nun düzenleyeceği konser, belediyenin bir yetkilisi tarafından: ‘Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin vermeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi fesh ediyoruz’ ifadeleri kullanılmıştır. Bu tavrın Kürt dilini ‘bilinmeyen bir dil’  olarak tanımlayanlardan cesaret aldığı açıkça ortadadır. Kürt diline ve Kürt halkına karşı nefret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçları nedeniyle yasal yollara başvuracağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.

Bu tavrın Kürt dilini ‘bilinmeyen bir dil’ olarak tanımlayanlardan cesaret aldığı açıkça ortadadır. Kürt diline ve Kürt halkına karşı nefret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçları nedeniyle yasal yollara başvuracağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”