Basın ve ifade özgürlüğü teklifine AKP ve MHP’den ret

HDP Milletvekili Tayip Temel tarafından verilen teklifte bir araştırma komisyonu kurulması talep edilmişti


Basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için TBMM’de kurulması istenen araştırma komisyonu teklifi reddedildi.

HDP Van Milletvekili Tayip Temel tarafından verilen teklif AKP ve MHP’nin ret oylarıyla meclisten geçemedi.

Teklifin ilgili bölümünde, “Basın ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin açığa çıkarılarak bunların ortadan kaldırılması, özgür basın üzerindeki baskıların sona erdirilmesi, gazetecilerin maruz kaldığı baskılar sonucu ortaya çıkan sorunların tespit edilmesi ve yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi ve Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün sağlanması önündeki engellerin ortadan kaldırılması amacıyla bir araştırma komisyonunun kurulması elzemdir” denildi. 

Meclis Araştırması önergesinin diğer önergelerin önüne alınarak görüşülmesine dair grup önerisi üzerine partisi adına söz alan AKP Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ‘basının son derece özgür’ olduğunu iddia etti. 

Geçmişte Basın İlan Kurumunda yöneticilik yapan Canbey’in  “gazetelerin istedikleri manşetleri atabildiğini” savunması  tartışmaya neden oldu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal,  “Sözcü gazetesine onun için mi ceza verildi?” diye sordu, Canbey de ona “Evet evet” cevabını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, AKP’li Canbey’in bu cevabı karşısındaki şaşkınlığını “Evet’ dedi vallahi!” şeklinde dile getirdi.