Kürtçe, Meclis Genel Kurulu tutanaklarına ‘bilinmeyen dil’ olarak geçti

Kürtçe üzerindeki baskılara dikkat çeken HDP’li Dersim Dağ Meclis Genel Kurulu’nda Kürtçe konuştu. Dağ’ın konuşması meclis tutanaklarına “x” işaretiyle geçti


Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında; Meclis Genel Kurulu’nda anadilde eğitimin önemi üzerine konuştu. Kürtçe üzerindeki baskı politikalarına dikkati çeken HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın kürsüde Kürtçe konuşması ise gerginliğe neden oldu.

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre Dağ konuşmasında; her anadilin, o dili konuşan toplumun tarihinin ve kültürünün taşıyıcısı olduğunu belirtti ve Türkiye’de Kürtçe üzerindeki baskılara dikkat çekti.

Konuşmasının sonraki bölümünü Kürtçe sürdüren Dağ’ın konuşması meclis tutanaklarına “x” olarak geçti. Bu esnada AKP ve MHP sıralarından da sesler yükseldi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise söz alarak Meclis Genel Kurulu’nda Kürtçe konuşulmasına karşı çıktı. Akbaşoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin Anayasasına göre resmi dili Türkçedir, ortak dilimiz Türkçedir; sonuç itibarıyla Türkçe dışında hangi dille konuşulursa konuşulsun bunun kayıtlara İç Tüzük gereğince bir şekilde, aynı şekilde geçtiği hususu herkes tarafından bilinmektedir, bunu hatırlatmak isterim” dedi.