Baroların mitinginde gazeteci Sibel Hürtaş gözaltına alındı

Baro başkanlarının suç duyurusunda bulunmak üzere meclis kapısı önünden Ankara Adliyesi’ne gitmek için ayrıldığı sırada eylemi takip eden gazeteci Sibel Hürtaş gözaltına alındı, diğer gazetecilere ise ‘sosyal mesafeye uymama’ cezası kesildi


Ankara Valiliği’nin “Büyük Savunma Mitingi” öncesi aldığı 15 gün süreyle eylem ve gösteri yasağı nedeniyle Ankara Barosu yazılı açıklama yaparak, avukatları suç duyurusunda bulunmak için Sıhhıye Adliyesi’ne çağırdı. Adliyede toplanan avukatlara polis biber gazlı müdahalede bulundu. Avukatlar polis müdahalesi sonrası oturma eylemine başladı. 

Baro başkanlarının meclisin Çankaya Kapısı’nda beklediği sırada gazeteci Sibel Hürtaş gözaltına alınırken, diğer gazetecilere de ‘sosyal mesafe’ gerekçesiyle ceza kesildi.

AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ortak imzasıyla hazırlanan çoklu baro teklifi dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Muhalefet, baro başkanları olmadan toplantı yapılmasına tepki gösterirken, toplantıya katılmak için aralarında İstanbul, Ankara ve Gaziantep’in de bulunduğu 20 baro başkanı Meclis’in Çankaya kapısına geldi.  Ancak 3 baro başkanının temsilen içeri alınması önerisinde bulunuldu. Baro başkanları ise bu teklife karşı çıktı.

Baro başkanlarının olduğu alana çok sayıda polis gelirken, Meclis kapısında saatlerdir bekleyen baro başkanlarının oturmaları için getirilen banklar da polis tarafından alana alınmak istenmedi. 

GAZETECİ SİBEL HÜRTAŞ’A GÖZALTI, ENGEL OLMAK İSTEYEN VEKİLLERE DARP

Öte yandan Çankaya Kapısı’nda olayları takip eden gazeteci Sibel Hürtaş gözaltına alındı. Edinilen bilgilere göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri gözaltıya müdahale etmek istedi, sivil polislerle vekiller arasında tartışma yaşandı. Gazetecilere de ‘sosyal mesafeye uymadıklar’ı gerekçesiyle ceza yazıldı. Hürtaş’ın gözaltına alınmasını engellemek isteyen milletvekilleri de bu esnada darp edildi.

‘KÖTÜ MUAMELEYE UĞRADIM’

Gözaltına alındığını Twitter hesabından duyuran gazeteci Sibel Hürtaş, “Gözaltındayım Karakola götürülürken kötü muameleye uğradım” dedi. Sibel Hürtaş’ın gözaltına alınış anındaki arbede kameralara böyle yansıdı: 

 

TGS: YÖNETİCİMİZİ SERBEST BIRAKIN

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) da Hürtaş’ın gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı. Sendikanın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Baro başkanlarının Meclis önünde yapacağı açıklamayı takip eden Artı TV Ankara Temsilcisi ve Şube Yöneticimiz @SibelHurtas  gözaltına alındı. Şu an polis aracında tutulan yöneticimizi derhal serbest bırakın. #GazetecilikSuçDeğildir” denildi.