Ankara’daki tiyatrolar AnTiYap Platformu’nu kurdu

Ankara’da çalışmalarını sürdüren 45 tiyatro yapımcısı salgın sürecinde yaşadıkları güçlükleri aşmak için bir platform kurdu


Korona virüs salgınına karşı alınan tedbirlerden en çok etkilenen ve çalışmaları duran sanat dallarından biri olan tiyatro, çeşitli alternatif arayışları ile varlığını sürdürmeye çalışıyor.

Ankara’daki tiyatrolar da salgın sürecinde karşılaştıkları ekonomik sorunlara birlikte çözüm bulmak amacıyla 45 yapımcının bir araya geldiği bir platform kurdu. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Ankara Tiyatro Yapımcıları Platformu (AnTiYap) kuruluşunu ilan ettiği açıklamasında özellikle yerel kurumlara dayanışma çağrısında bulundu.

Pandemi sonrası sosyal yaşamın eski haline dönmesi için gerekli olan motivasyonun sanatın iyileştirici gücüyle sağlanabileceğini belirten AnTiYap yönetimi hedeflerini ise şöyle anlattı: “Ankara’daki tiyatroları örgütlü bir yapıya ulaştırarak içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde ekonomik sorunlarımıza birlikte çözümler bulmak adına kentin tüm yerel güçleriyle bir araya gelip başkentimizin yeniden sanat dolu günlerine kavuşmasını sağlamak. Yerel tüm güçlerle dayanışmayı sağlayacak projeleri hayata geçirmek istiyoruz”.

Birlik ve dayanışma duygusundan kopmadan Covid-19’un Ankaralılar üzerinde yarattığı olumsuz psikolojinin etkilerini silmek için birlikte mücadelenin önemine değinilen açıklamada, festivalden, şenliğe, açık hava gösterilerinden güvenli salonlarda buluşmaya kadar her türlü proje için hazırlıkların yapıldığını da duyurdu.