TGS’den 5 ilde “Gazetecilik suç değildir” eylemi

Sendika 15 günde 8 gazetecinin tutuklanmasına karşı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır’da açıklama yaparak “Tutuklu gazeteci sayısı 91. Toplumdan ne gizleniyor?” diye sordu


Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), gazetecilere ve basın kuruluşlarına yönelik baskılara, son günlerde yaşanan gazeteci tutuklamalarına karşı beş ilde eylem yaptı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır’da basın açıklamaları yapan TGS üye ve yöneticileri, verilen tutuklama kararlarının siyasi olduğunu belirtti.

5 ilde de dile getirilen basın metninde, son 15 günde 28 gazetecinin gözaltına alındığı ve 8’inin tutuklandığını hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: “Son tutuklamalar ile birlikte cezaevlerindeki gazeteci sayısı 91’e yükseldi. Türkiye toplumuna gerçekleri ulaştırmak dışında bir şey yapmayan gazeteciler suçlu, hatta hain ilan edilmekte. Gazetecilik, kamu çıkarlarını korumak için yapılan bir meslektir. Gazeteciliğin gayesi; yönetenleri ya da bir kesimi, onların çıkarlarını korumak değil toplumun çıkarlarını korumaktır. Adalet istiyoruz çünkü halkın haber alma hakkının gasbedildiği, gazetecilerin hukuksuz bir biçimde tutuklandığı bir ülkede demokrasiden, insan haklarından, birlikten, beraberlikten bahsedilemez.”

TGS GENEL BAŞKANI: BU KARARLARA KİM HUKUKİ DİYEBİLİR!

İstanbul Adliyesi önünde yapılan eylemde gazeteciler, “Gazetecilik suç değildir” dövizleri taşıdı.

Burada konuşan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklama kararlarının siyasi olduğunu belirterek “Murat Ağırel’in tutuklanmasına karar veren mahkeme aynı kararda tutuksuz yargılanması gerektiğini de söylüyor. Şimdi kim bu kararın hukuka uygun olduğunu söyleyebilir? Edirne’de mültecilerin yaladıklarını haberleştiren gazeteciler gözaltına alındı, tutuklandı. Kim bunun hukuki olduğunu söyleyebilir?” diye konuştu.

Baskılara, saldırılara rağmen gazetecilerin işlerini yapmaya devam ettiğini söyleyen Durmuş, “Adalet Bakanlığına sesleniyoruz, mahkemeler üzerindeki baskınızdan vazgeçin ve bırakın bağımsız karar versinler. O zaman bu tüm yargılanan, tutuklanan meslektaşlarımızın nasıl çıktığını göreceksiniz. Gazetecilikten suç çıkarılamayacağını göreceksiniz” dedi.

ANKARA’DA CHP VE HDP’DEN GAZETECİLERE DESTEK

Ankara Adliyesi önünde yapılan eyleme de çok sayıda CHP ve HDP milletvekili de katıldı.

Açıklama sonrasında konuşan CHP İzmir Milletvekili Atilla Sert, “Şimdi yine arkadaşlarımız birtakım kesimler tarafından tutuklandı. İnsan hakları herkes için oluncaya dek, adalet sağlanıncaya dek gazeteciler seslerini yükseltmeye ve gerçekleri yazmaya devam edecekler.” diye konuştu.

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç ise demokratik toplumun sac ayağının basın özgürlüğü olduğunu ifade ederek “Haber alma özgürlüğü Türkiye’de kısıtlanmaktadır. Yargı, tarafsızlığını yitirmiştir. Yargı, basın emekçilerine baskı yaparak anayasal suç işlemektedir. Derhal tutuklanan arkadaşların serbest kalmalarını ve bu baskılara son verilmesini istiyoruz” diyerek basın emekçilerinin yanında olduğunu belirtti.

İZMİR: YAŞASIN HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENME HAKKI

İzmir’de Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı önünde yapılan basın açıklamasına CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Emek Partisi İl Başkanı Emine Uyar, Teksif Sendikası İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy ve Gazeteci Uğur Dündar da katıldı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Kalemini satmayan, gerçekleri köşesine ya da ekranlara taşıyan gazetecilerimiz her geçen gün bilerek, anlamsız gerekçelerle gözaltına alınmakta. Aynı mahkeme tarafından dört farklı karar verilmekte. Akıl alır gibi değil.” diye konuştu.

Uğur Dündar ise “Yarım asırdır dile getirdiklerimi bir cümle ile toparlayacak olursam, yaşasın halkın gerçekleri öğrenme hakkı, yaşasın demokrasi, yaşasın hukukun üstünlüğü, yaşasın basın özgürlüğü, yaşasın Türkiye” dedi.

ADANA: YARGIYA MÜDAHALEDEN VAZGEÇİN

TGS, gazeteciler üzerindeki baskıların son bulması talebiyle Adana Basın Anıtı önünde eylem yaptı. Eyleme Adana Barosu, Türk İş Bölge Temsilciliği, Petrol İş, Adana Barosu, Emek Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi de destek verdi.

TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, burada yaptığı açıklamada tutuklanan ve gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılması ve yargıya müdahaleden vazgeçilmesi gerektiği vurguladı.

DİYARBAKIR: GAZETECİLERİN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN

Diyarbakır’da TGS Temsilciliğinde yapılan açıklamaya Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu da katıldı.

Açıklamada konuşan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, “Dünya çapında basın özgürlüğü konusunda sicili kabarık olan Türkiye’de son bir haftada gazetecilere böylesi pervasız bir yönelimin olması açıkçası bizleri derinden endişelendirmiştir. Özellikle Odatv tarafından Libya’da bir MİT mensubunun yaşamını yitirmesiyle ilgili yapılan habere ‘tehlikeli haber’ muamelesi yapılarak zincirleme bir şekilde 6 gazetecinin tutuklanması basın özgürlüğünde geldiğimiz noktayı açıklar niteliktedir. Son tutuklamalarla 100’ü aşkın gazetecinin bulunduğu cezaevlerindeki gazeteci sayısına yenileri eklenmiştir. Ancak bizler tutuklu gazetecilerin meslektaşları ve gazeteci örgütleri olarak ısrarla vurgulamakta yarar görüyoruz; bizler kamuoyu adına her alanda denetim görevi üstlenerek halkın doğru bilgiye ulaşmasını sağlamakla yükümlüyüz. Bunun için de doğru bildiğimizden asla taviz vermeyiz. Tekrardan buradan çağrı yapmak istiyoruz; artık gazetecilerin üzerinden elinizi çekin. Cezaevlerine bulunan gazeteci arkadaşlarımızın tamamını serbest bırakın. Çünkü şu artık iyi anlaşılmalıdır; gazetecilik suç değildir” diye konuştu.

Açıklama metnini ise Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral okudu.