Diyarbakır’da kadın mahpuslara Kürtçe şarkı uyarısı

İHD Hapishane Komisyonu, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi ile ilgili açıkladığı inceleme raporunda mahpuslara Kürtçe şarkı uyarısı yapıldığını duyurdu


İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi bünyesinde kurulan Hapishane Komisyonu, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi ile ilgili inceleme ve tespit raporunu bir basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı. 

Mahpuslarla görüşmeler ve İHD’ye mektupla yapılan başvurulara dayandırılan raporda çeşitli hak ve mahremiyet ihlallerinin yanı sıra tutuklu kadınların Kürtçe şarkı söylemesi üzerine memurlar tarafından uyarılması da yer aldı.

İHD Diyarbakır Şubesi – Hapishane Komisyonu üyesi Avukat Gurbet Yavuz tarafından basına okunan raporda; cezaevinde ve koğuş̧ içerisinde mahrem alanları görecek şekilde kameraların bulunduğu hatırlatılarak bunun özel yaşam hakkının ihlali olduğu da vurgulandı.

SOSYAL VE KÜLTÜREL HAKLARIN İHLALİ

Pandemi nedeniyle birçok aktivite kısıtlandığı için mahpusların koğuşlarda Kürtçe şarkı söylemek suretiyle aktiviteler gerçekleştirdikleri ve bunun üzerine memurlar tarafından uyarıldıkları bilgisinin paylaşıldığı raporda, “Kürtçe şarkı söyledikleri gerekçesiyle haklarında işlem yapılacağının bazı cezaevi personeli tarafından ileri sürülmesi sosyal ve kültürel hakların ihlal edildiğini göstermektedir” denildi.

Mahpusların sosyal ve kültürel aktiviteler gerçekleştirmeleri için gerekli olanakların sağlanmasının istendiği raporun öneriler kısmında ise şöyle denildi: “Kürtçe şarkı gibi kültürel faaliyet kapsamında olan aktiviteler disiplin ve başkaca suç̧ kapsamında değerlendirilemez. Mahpusların aktiviteleri tutanak ve disiplin cezası gibi tehditlerle engellenmemelidir.”