Gazeteci Barış Terkoğlu’na bir soruşturma daha

Terkoğlu bu defa 5 Nisan 2019’da Odatv’de yayımlanan “Kim bu yeni paralel Pelikancılar” başlıklı haber nedeniyle suçlanıyor


Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Odatv sorumlu yazıişleri müdürü Barış Terkoğlu hakkında bir soruşturma daha açıldığı ortaya çıktı. Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, Odatv’de yer alan bir haber nedeniyle Terkoğlu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık, başvurudan 10 ay sonra, Terkoğlu’nun tutuklanmasının hemen ardından 16 Mart’ta hakkında soruşturma açtı. Terkoğlu, ifadesini Silivri’de yazılı olarak verdi.

ŞİKAYETÇİ HİLAL KAPLAN

Kaplan, 5 Nisan 2019’da Odatv’de yayımlanan “Kim bu yeni paralel Pelikancılar” başlıklı haberdeki “Pelikancı ve yeni paralel” ifadelerine “kişinin itibarını zedeleyici, gerçek dışı ibareler ve açıkça iftira içeren, kendisine ‘yeni paralel’ demek suretiyle terör örgütüne üye olmakla suçlayan ifadeler” kullanıldığını ileri sürerek, sorumlu yazıişleri müdürü Terkoğlu’na manevi tazminat davası açtı. Kaplan, ayrıca, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, 29 Mayıs 2019 tarihinde, Terkoğlu hakkında kamu davası açılmasını talep ederek suç duyurusunda bulundu.

TERKOĞLU: HAKARET YOK

Başsavcılık ise, suç duyurusunu, başvurudan 10 ay sonra, Terkoğlu’nun tutuklanmasının hemen ardından işleme aldı. Terkoğlu’nun tutuklu bulunduğu Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na 16 Mart 2020’de tebligat gönderilerek, hakkında soruşturma açıldığı bildirildi. Terkoğlu, 25 Mart 2020 tarihinde, ifadesini yazılı olarak verdi.

Savcılığa verdiği ifadede, haberin yayınlanmasının kendi sorumluluğunda olduğunu belirten Terkoğlu, haber metninin içeriğinde hiçbir hakaret ifadesi yer almadığına, “somut bilgilere dayanılarak” tespitler yapıldığına dikkat çekti.

Terkoğlu’nun avukatı Celal Ülgen ise, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuruda haber içeriğinde eleştiri ve bilgi verme sınırlarını aşan hiçbir ifade olmadığı belirtti. Başvuruda, başsavcılıktan, düşünce ve basın özgürlüğü ile hukuka uygunluk nedenleri dikkate alınarak kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar verilmesi ve kararının da tebliğ kararı kadar gecikmemesi, ivedilikle alınması talep edildi.