Kadın Oyunları Festivali ‘Frida’ oyunu ile başladı: Öldürülen kadınlar anıldı

Türkiye’de ilk kez Bilkent Center’ın ev sahipliğinde ve Ankara Sanat Tiyatrosu işbirliği ile düzenlenen Kadın Oyunları Festivali, “Frida” oyunu ile Bilkent Sahne AST’ta başladı


(Fotoğraf: Metin Aktaş – AA)

Bilkent Center’ın ev sahipliğinde Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) işbirliği ile Bilkent Sahne AST’de başlayan Kadın Oyunları Festivali, Frida oyunu ile 4 Mart’ta tiyatroseverlerle buluştu. Normalleşme döneminin başlamasıyla düzenlenen festival 11 Mart’a kadar devam edecek.

Festival boyunca sosyal mesafe gereği boş bırakılan koltuklara, öldürülen kadınların fotoğrafları yerleştirildi. Bu koltukların satışından elde edilen gelir, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Mor Çatı sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacak.

AST Koordinatörü ve Festival Genel Direktörü Hasan Aldemir, Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte festivalin salgın nedeniyle daha önce ertelendiğini ancak normalleşme kararıyla festivali yapmaya karar verdiklerini anlattı.

Frida oyununun yer aldığı festivalin Bandırma’da belediyenin ev sahipliğinde 1 Mart’ta başladığını ifade eden Hasan Aldemir, Ankara’dan sonra Çanakkale’ye gideceklerini ve Çanakkale Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından Furuğ, Dansöz, Evin Kokusu ve Bernarda isimli oyunları 8-17 Mart’ta sunacaklarını söyledi. Festivalin son durağı Ayvalık’ta ise belediyenin ev sahipliğinde 23 Mart’ta Nejat Uygur Sahnesi’nde sanatçı Sumru Yavrucuk’un Shirley oyununun sahneleneceğini, kapanışın da 27 Mart’ta Ayça Bingöl’ün Ben Anadolu isimli oyunuyla yapılacağını belirtti.

Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayat hikâyesini tiyatro sahnesine taşıyan Frida oyununun başrolünde genç ve başarılı oyuncu Elif Arman yer alıyor. Emre Tandoğan’ın yönettiği, Beliz Güçbilmez’in yazdığı oyun, ressamın kendine sorduğu sorulara verdiği yanıtlarla varoluş mücadelesini anlatıyor. Salondaki seyirci koltuklarının bazılarında, “canice katledilen birçok kadının fotoğrafının bulunacağına” işaret eden başrol Elif Arman, “Başka türlü bir yük var omuzlarımda. Seyirciler onların arasında oturacak. Keşke bu kadın kardeşlerim canlı olarak burada olsalardı ve yine oyunumu paylaşabilseydim” ifadelerini kullandı.

Ankara’nın kültür ve sanat iklimi için oldukça değerli olan tiyatronun Kadın Oyunları Festivali’ne ev sahipliği yapması anlamlı görünüyor. Çünkü AST sahnesi geçtiğimiz aylarda kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Tiyatro, oyunlarını Bilkent Center içerisinde yer alan bir sahnede “Bilkent Center AST” ismiyle sürdürmeye devam etmişti. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, maddi imkansızlıklar yüzünden 57 yıldır perde açtıkları salondan çıkmak zorunda kalan AST’nin sahnesine sahip çıkacaklarını bildirmişti. AST’nin akıbeti halen netleşmiş değil.