Bajar’ın şarkılarına yasak

Bajar ve Kardeş Türküler gruplarının kurucularından Vedat Yıldırım sosyal medya iletisinde; 7 Kasım 2021’de HDP’nin İstanbul Çerkezköy’de düzenlediği ”Demokrasiye Çağrı” isimli mitinginde, Bajar grubu olarak şarkı söylemelerinin son anda ve gerekçe verilmeden yasaklandığını duyurdu


Bajar ve Kardeş Türküler gruplarının kurucularından Vedat Yıldırım sosyal medya hesabından paylaştığı iletide; 7 Kasım 2021’de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İstanbul Çerkezköy’de düzenlediği ”Demokrasiye Çağrı” isimli Trakya Bölge mitinginde, Bajar grubu olarak şarkı söylemelerinin son anda ve gerekçe verilmeksizin yasaklandığını duyurdu.

Yıldırım’ın Gazete Duvar‘dan Ezgi Sivrikaya’ya aktardığına göre mitingde verilecek konser için bütün hazırlıklar tamamlanmış, ses sistemi de kurulmuştu. Miting alanına doğru yola çıktıklarında kendilerine ‘mitingde şarkı söylemeye izin vermiyorlar’ haberinin geldiğini, bunun üzerine miting alanına vardıklarında şarkılarını müziksiz, makamsız ve a capella olarak söylediklerini belirtti.

Yıldırım ayrıca şunları ifade etti: “Saçma sapan bir olay, ne olduğu bile belli değil. Sonuçta miting alanında kayıttan müzik çalınıyor ama buna izin vermemişler. Akıl alır bir şey değil, mantığı nedir bunun? Çok kalabalık bir kitle var, İstanbul’un göbeğinde böyle bir şeyi nasıl yaparsınız. Bu tür ortamlarda sıkıntılar yaşanıyordur ama biz bunu ilk defa yaşadık.”

https://twitter.com/wedoyildirim/status/1457349427996282886