AİHM’den Osman Kavala hakkında ihlal kararı

AİHM, tutuklu bulunan Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını istedi


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gezi Parkı davasının tek tutuklu sanığı olan ve 770 gündür cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala’nın başvurusu hakkında ihlal kararı verdi.

AİHM makul şüphe olmadan Kavala’nın siyasi sebeplerle tutuklanması ve AYM’nin başvuruyu makul bir sürede incelememesi nedeniyle kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5/1 (hürriyet ve güvenlik hakkı), 5/4 (Meşru tutukluluk konusunda hızlı karara ulaşma hakkı) ve 18’inci (Hakların kısıtlanması yolunun kısıtlılığı) maddelerinden ihlal bulup Kavala’nın derhal serbest bırakılmasına karar verdi.

Mahkemenin karar hakkındaki yaptığı açıklamada Kavala’nın gözaltına alınmasının ve tutuklu bulunmasının adil olmadığının savunulduğu vurgulandı. Ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Mahkeme, Kavala’nın ‘güçlü şüphe’ sebebiyle tutuklu olduğunu not etmiştir. Mevzu bahis suçlamalar hükümeti devirmeye çalışmak ve anayasal düzeni güç ve şiddet yoluyla yıkmaya teşebbüstür. Mahkeme, yetkililerin başvurucunun ilk ve devam eden duruşma öncesi tutukluluğunun makul şüpheye dayanan tarafsız bir değerlendirme sonucunda olduğunu gösteremediğini tespit etmiştir.”

Mahkeme, Selahattin Demirtaş’tan sonra Türkiye hakkında 18. maddeden ikinci ihlal kararını vermiş oldu. AİHM, Kavala hakkında 18. maddeden ihlal kararını altıya bir oyla aldı. Karara, Slovenya’dan hakim Marko Bošnjak mutabık görüşte, Türkiye’den Saadet Yüksel de kısmen mutabık kısmen de karşıt şerh koydu. Yüksel, karara düştüğü şerhte Madde 18’in ihlaline dair çoğunlukla aynı fikirde olmadığını belirterek, bu hükmün ihlal edildiği sonucuna ulaşacak yeterli zemin olduğunu düşünmediğini kaydetti.