Sivil toplum ve akademisyenlere operasyon

Akademisyenler Prof. Turgut Tarhanlı ve Prof. Betül Tanbay ile Osman Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür’den pek çok isim gözaltına alındı


Boğaziçi ve Bilgi Üniversitesi’nden iki akademisyen ile sivil toplum örgütlerinden isimlere gözaltı operasyonu düzenlendi. Operasyonun Anadolu Kültür AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında olduğu söyleniyor.

Sabah saatlerinde yapılan operasyonda Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” metni imzacısı Prof. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı, Anadolu Kültür’ün Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit Ekmekçi, Yönetim Kurulu üyesi Ali Hakan Altınay, Anadolu Kültür Genel Koordinatörü Asena Günal ve eski genel müdürü olan Hafıza Merkezi Eş Direktörü Meltem Aslan ile yine Anadolu Kültür’den Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Hande Özhabeş, Filiz Telek ve Yiğit Aksakoğlu, Yusuf Cıvır  ve yapımcı Çiğdem Mater gözaltına alındı. 

Öte yandan polis ekiplerinin sabaha karşı Anadolu Kültür’e de gittiği ama kimsenin olmaması nedeniyle içeri giremediği ifade ediliyor.

Gözaltına alınanlardan Çiğdem Mater’in film çekimi için gittiği Kaş’ta kaldığı otelden alındığı, Kaş’ta karakolda tutulduğu, akşam saatlerinde İstanbul’a getirileceği öğrenildi.

Soruşturma numarasının 2014 tarihli olduğunu belirten Prof. Betül Tanbay’ın avukatı Bahri Belen, Gezi ve onunla bağlantılı olaylar nedeniyle yapılmış bir operasyon olabileceğini belirterek tüm isimler için dört günlük gözaltı kararı olduğunu açıkladı.