AİHM süresi biterken, Kavala’ya 3. kez tutuklama

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, hükümete , Kavala ile ilgili ek savunma için verdiği sürenin dün itibariyle sona ereceği biliniyordu


Sivil toplum çalışmalarıyla bilinen Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala dün bir kez daha tutuklandı!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma çerçevesinde ”anayasal düzeni bozmaya teşebbüs” suçundan tutuklu bulunan ayrıca ”siyasal veya askeri casusluk” iddiasıyla mahkemeye sevk edilen Osman Kavala’nın işlemleri tamamlandı.

Nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, atılı suçtan şüpheli Osman Kavala’nın tutuklanmasına karar verdi.

AİHM SÜRESİ SONA ERERKEN KARAR

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hükümete Kavala ile ilgili ek savunma için verdiği sürenin dün itibariyle sona ereceğini açıklanmıştı. Hükümetten ise AİHM’a verilmiş herhangi bir ek savunma olmadığı belirtiliyor. Hukukçular, Kavala’nın AiHM’nin önceki suçlama ve tutuklamadan dolayı derhal tahliye edilmesi gerektiği kararını dün gece itibariyle kesinleştireceğini ve bu kararın Kavala’nın serbest bırakılmasını önlemek için alındığını vurguluyorlar.

AVUKATLAR İTİRAZ ETMİŞTİ

Avukatlar Prof. Dr. Köksal Bayraktar, Deniz Tolga Aytöre ve İlkan Koyuncu, 25 Şubat’ta Osman Kavala’nın tutukluluğuna itiraz etmişti. Osman Kavala’nın avukatları birinci yargı paketi ile kanunlaşan soruşturma aşaması için azami tutukluluk süresi olan iki yıllık sürenin 25 Şubat 2020 yılı itibarıyla dolduğuna dikkat çekmişti. Avukatların bu itirazı sonrasında, Kavala hakkında İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı bekleniyordu.