Adana’da sanatçılara ‘soruşturma’ gerekçesiyle sahne engellemesi

Adana Valiliği tarafından Kolektîfa Rîtmên Azad Müzik Grubunun dört üyesi haklarında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla devam eden soruşturmalar gerekçe gösterilerek 8 Mart mitinginde sahne almaları engellendi


Fotoğraf: MA

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan Hamdullah Yağız Kesen imzalı habere göre Adana Kadın Platformu 9 Mart’ta “Eşit, özgür, adil, şiddetsiz ve savaşsız bir dünya kuracağız” şiarıyla Kasım Gülek Köprüsü’nden Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyüş yaparak miting gerçekleştirecekti. Mitingde sanatçı Yasemin Göksu Demir ve Kolektîfa Rîtmên Azad Müzik Grubu’nun sahne alması planlanıyordu. Grubunun dört üyesi hakkında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla haklarında yürütülen soruşturmaları gerekçe gösteren Adana Valiliği, söz konusu dört kişinin 8 Mart mitinginde sahne almasını yasakladı. Valiliğin bu kararı, sözlü olarak miting tertip komitesine iletildi. 

Karara tepki gösteren Kolektîfa Rîtmên Azad Müzik Grubu, Adana Valiliği kararının keyfi olduğunu, ilk kez böyle bir yasaklama kararıyla karşılaştıklarını, haklarında açılan soruşturmanın bir yıldır devam ettiğine işaret ederek, “Dün Mersin’de sahne aldık. Ancak 80 kilometre sonrasında ise bize sahneye çıkmamıza izin verilmiyor. Bu keyfi kararı kabul etmiyoruz, alanda olacağız. Kürt müziği ve kültürüne karşı yasaklamaları dünde gördük, bugünde görüyoruz. Kürt sanatçıları olarak dün nasıl direndiyse bugün de aynı şekilde ve daha kararlı direneceğini belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.