Van ve Bitlis’te eylem yasağı

Yerel seçimlerin ardından iki kentte valilik kararıyla “ huzur ve güvenliğin sağlanması” gerekçe gösterilerek 15 gün boyunca eylem ve etkinlik yasağı getirildi


Geçen hafta gerçekleşen 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Van ve Bitlis’te valilikler tarafından 15 gün süresince eylem yasağı kararı getirildi.

DEM Partili Abdullah Zeydan’ın seçimi kazandığı ancak mazbatanın İl Seçim Kurulu tarafından AKP adayı Abdulahat Arvas’a verildiği Van’da, dün bu kararı protesto edenlere polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

Van Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre 3 Nisan’dan itibaren “Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları ile her türlü basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi” yasaklandı.

Gerekçe olarak 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümlerinde yer alan “kamu esenliğinin, huzur ve güvenliğin sağlanması” gösterildi.  

Van’ın ardından Bitlis Valiliği’nden de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı geldi. Valilikler ayrıca aynı tarihler arasında kente giriş, çıkış kısıtlaması da getirdi.