3-14 Kasım Sansür Gündemi

Kürtçe şarkılar “suç delili” sayıldı, Ayten Öztürk beraat etti, SES Platformuna TikTok sansürü, PAINTelling ortaklığında panel, Kürtçe oyun “karar” olmadan yasaklanmış… 3-14 Kasım sansür gündemini sizler için derledik


PAINTelling ve Susma Platformu İşbirliğiyle Kültürel Üretimde Sansür ve Otosansür Paneli: (4 Kasım) 7 Kasım Salı günü PAINTelling ve Susma Platformu’nun Müze Gazhane’de düzenlediği bu panelde kültürel üretim sahnesinde sansür ve otosansürün derin etkilerini hep birlikte konuştuk.

Mersin’de Kürtçe şarkılar “suç delili” sayıldı: (6 Kasım) Mayıs ayında gözaltına alınan 11 kişi hakkında hazırlanan iddianamede HDP’li olmaları ve dinledikleri Kürtçe şarkıların “örgüt üyeliği” suçlamasıyla değerlendirildiği bir iddianame hazırlandı.

Kürtçe şarkı sebebiyle açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi: (6 Kasım) Adana’da Merxas Viyan’ın (İlyas Arzu) “Şoreşgerên gelê me (Halkımızın devrimcileri)” şarkısı gerekçesiyle açılan “örgüt propagandası” soruşturmasında takipsizlik kararı verildi

Kürtçe oyun ‘karar’ olmadan yasaklanmış!: (8 Kasım) Tatvan Kaymakamlığı kararı gerekçe gösterilerek haziran ayında yasaklanan “Haylo Dîsa Tevlihev bû” oyununa ilişkin kaymakamlığın herhangi bir yasak kararının olmadığı, yazılı soru önergesine verilen yanıt ile ortaya çıktı.

Ayten Öztürk beraat etti: (8 Kasım) Kitabı nedeniyle “örgüt propagandası” suçlaması ile yargılanan Ayten Öztürk ikinci duruşmada beraat etti.

Yayınevi Emekçileri Platformu kuruldu: (8 Kasım) Platform, yayınevi emekçilerinin haklarını savunmak için birlik olma, birlikte hareket etme ve dayanışma çağrısı yaptı

Sansür ve Gölgeleme: TikTok’un Yükselt SES’ini Podcast ile Derdi Ne?: (13 Kasım)  “SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak bir süredir hem içeriklerimizde algoritmik sansür ve gölgeleme konusuna odaklanıyoruz hem de birebir olarak bazı sosyal medya platformlarında bu sansürle karşı karşıya kalıyoruz.”

Cizre Kültür ve Sanat Festivali kayyım yasaklarına rağmen yapıldı: (13 Kasım) KESK ve Sanatça Organizasyonu tarafından Cizre Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen konser ve çocuk sanat atölyesi Cizre Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Engellere rağmen festival 11-12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi.

Oyuncu Meli Bendeli, film sektöründe yaşadığı sansür ve transfobiyi anlattı: (13 Kasım) 34. Ankara Film Festivali’nde gösterilen, başrolde yer aldığı “Horoz Dövüşü” filmi ardından yapılan söyleşide sektörde karşılaştığı transfobi ve sansürden bahsetti.

İstinaf Yılmaz Odabaşı’nın “Cumhurbaşkanına hakaret” cezasını bozdu: (14 Kasım) Sosyal medya paylaşımları sebebiyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”ten ertelemesiz 11 ay 20 gün hapis cezası verilen Yılmaz Odabaşı’nın cezası istinaf mahkemesi tarafından paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında olduğu gerekçesiyle bozuldu.

İKSV’ye yönelik çağrılar büyüyor: “Sinemacılardan İKSV’ye Çağrı”: (14 Kasım) 18. İstanbul Bienali küratör krizi ile başlayan tartışmalar ve alandan İKSV’ye yapılan çağrılar devam ediyor. Ekim ayında geçmiş bienal katılımcıları tarafından yayınlanan açık mektup ardından bu hafta da “Sinemacılardan İKSV’ye Çağrı” yayımlandı.