Oyuncu Meli Bendeli, film sektöründe yaşadığı sansür ve transfobiyi anlattı

34. Ankara Film Festivali’nde gösterilen, başrolde yer aldığı “Horoz Dövüşü” filmi ardından yapılan söyleşide sektörde karşılaştığı transfobi ve sansürden bahsetti


Meli Bendeli’nin seyirci sorularına verdiği cevaplar Bianet’in haberinde yer aldı:

“Her yıl en azından iki bağımsız filmde oynayıp yıl içinde çeşitli festivallere giderdik, yan rol-başrol fark etmez. Festival filmlerinde de özveride bulunurak çalışırdık sabah-akşam, eski Türk filmlerinde olduğu gibi. 

“Ama ben döndükten sonra bağımsız yönetmenler, festival yönetmenleri –ki bunlar her zaman çalıştığım ve beni çok iyi tanıyan insanlar– bana iş falan vermediler. Onlara nedenini ya da ‘İş var mı,’ diye sorduğumda bana ‘Filmimizde trans, travesti karakter yok,’ dediler. Ben de dedim ki, ben travesti rolü oynamak için değil; kadın rolü oynamak için travesti oldum. Onlar da öyle baktılar.

“Hâlâ da bekliyorum rol gelsin diye, meslekten soğuyacağım ama neyse. Bu filmi bu sene çektim, iki yaz oturdum ama. Belki de anlaşılmak gerekiyor, biraz sabretmem gerekiyor. Ama bu insanlar da aydınlık insanlar değil mi? Dizi yönetmeni değil bunlar.”

Bu yılın başında Bendeli’nin Şahmaran dizisindeki rolü ayrımcılığa maruz bırakılarak kendisinden geri alınmıştı.