İKSV’ye yönelik çağrılar büyüyor: “Sinemacılardan İKSV’ye Çağrı”

18. İstanbul Bienali küratör krizi ile başlayan tartışmalar ve alandan İKSV’ye yapılan çağrılar devam ediyor. Ekim ayında geçmiş bienal katılımcıları tarafından yayınlanan açık mektup ardından bu hafta da “Sinemacılardan İKSV’ye Çağrı” yayımlandı


Bu yıl 18. İstanbul Bienali’nin küratör seçimlerinde İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) keyfi ve katılımcılıktan uzak bir tutumla Defne Ayas’ın küratör seçilmesini engellemesi çağdaş sanat alanında çok boyutlu bir tartışma başlatmıştı. Ekim ayında geçmiş bienal katılımcıları ve sanat camiasının mensupları, “İKSV’ye Açık Mektup: Daha İyi Bir İstanbul Bienali’ne Doğru” başlığıyla Vakıf’a yönelik bir açık mektup yayınlamıştı.En son, 13 Kasım’da İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in T24’te yayımlanan röportajı ise çağrıda bulunan sanat camiası mensuplarını tatmin etmemiş gibi görünüyor.

Yaklaşık bir ay sonra, bir grup sinemacı “Sinemacılardan İKSV’ye Çağrı  ” başlığıyla İKSV’nin “yönetim biçimi ve karar alma süreçlerinde demokratik, katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir” olması için harekete geçmeye çağırdı. Aynı zamanda başlayan tartışmaların sadece bienal ile sınırlı kalmaması ve İstanbul Film Festivali ve Köprüde Buluşmalar gibi etkinlikler için de geçerli olması gerektiğinin altı çizildi:

“Geçmiş ve gelecekteki İstanbul Film Festivali ve Köprüde Buluşmalar katılımcıları ve sinema sektörünün mensupları olarak bizler, İKSV’yi 18. İstanbul Bienali sürecinde oluşan mevzubahis eleştirilere ivedilikle cevap vermeye, kamusal görevi doğrultusunda gerekli adımları atmaya ve yaşanan vakaları kamuyla açık ve şeffaf bir şekilde tartışmaya çağırıyoruz.”