İstinaf Yılmaz Odabaşı’nın “Cumhurbaşkanına hakaret” cezasını bozdu

Sosyal medya paylaşımları sebebiyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”ten ertelemesiz 11 ay 20 gün hapis cezası verilen Yılmaz Odabaşı’nın cezası istinaf mahkemesi tarafından paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında olduğu gerekçesiyle bozuldu


Yazar ve şair Yılmaz Odabaşı, 2018’de yaptığı bir sosyal medya paylaşımında “Türkiye sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın başka dünyaya ve muhaliflerine ben diktatör değilim, halk iradesiyle seçildim diyebilmesini sağlamak için seçime gidiyor. Başka bir nedeni olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullanmıştı. 2021 yılında ise bu ifadelere dayanarak hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” davası açılarak 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmış ve ceza, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığı gerekçesiyle ertelenmemişti.

Odabaşı, istinafa taşıdığı dosyada kararın açıklandığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Cezayı bozan istinaf mahkemesi, kararında şu ifadeleri kullandı:

Yargıtay 4. Ceza Dairesinin 2023/2186 esas ve 2023/19046 karar sayılı ilamında “diktatör” ibaresinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, nezaket dışı, kaba söz niteliğinde olduğu belirtilmiş olup her ne kadar sanığın Cumhurbaşkanına hakaret suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de yapılan paylaşımın suçun yasal unsurlarının oluşmadığı kanaatiyle ilk derece mahkemesi kararının kaldırılıp sanığın üzerine atılı suçtan 5271 sayılı CMK 223/2-a maddesi gereğince beraatine karar verilerek…”