Cizre Kültür ve Sanat Festivali kayyım yasaklarına rağmen yapıldı

KESK ve Sanatça Organizasyonu tarafından Cizre Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen konser ve çocuk sanat atölyesi Cizre Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Engellere rağmen festival 11-12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi


Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Sanatça Organizasyonu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından 11-12 Kasım tarihlerinde Cizre Kültür ve Sanat Festivali düzenlendi.

Cizre Kaymakamı, aynı zamanda belediyeye atanan kayyım, festival kapsamında 11 Kasım’da yapılması planlanan konseri yasakladı. Karar, yapılan basın açıklaması ile protesto edildi. KESK Şırnak Yöneticisi Adnan Şenbayram, yaşananları şöyle aktardı:

“Cizîr’de de konser için merkezde bulunan alanı talep ettik ancak itfaiye araçlarının alanda bulunduğu ve bunun güvenlik sorunu yaratacağı gerekçesiyle izin verilmedi. Bunun üzerine bildirimde bulunarak etkinliğimizi yapacağımız kapalı bir mekan araştırdık ve Konak Mahallesi’nde bulunan bir düğün salonu kiraladık. Ancak konserimizin yapılacağı salonun kapısına mühür vuruldu. Gerekçe olarak ise ‘ruhsatın olmadığı’ öne sürüldü. Oysa bu düğün salonunda iki yıldır her hafta ortalama 3-4 düğün yapılıyor. Bu kadar düğünün yapıldığı yerin ruhsatı şimdiye kadar sorun olmazken, biz program yapınca sorun oldu.”

12 Kasım Pazar gün ise GEROK Ma tarafından yapılması planlanan Kürtçe çocuk sanat atölyesi yine kayyım kararıyla yasaklandı. Gerekçe olarak ise, kayyımın aynı parkta kendilerinin farklı bir çocuk programı düzenleyeceği ve GEROK Ma etkinliği için daha önce bildirim yapılmaması gösterildi. Festival kapsamında parka gidenler, alanın polis tarafından çevrildiğini de aktardı. 

Festival yasak ve engellere rağmen gerçekleşti ve Cizre’de kurulan dengbêj divanıyla son buldu.