18. Munzur Kültür ve Doğa Festivali yasaklandı

Bu yıl 18. kez yapılması planlanan Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tunceli Valiliği tarafından “Örgüte finans ve elaman kazandırdığı” iddiasıyla yasaklandı.


Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) tarafından 26-29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 18’inci Munzur Kültür ve Doğa Festivali için Valiliğe yapılan başvuruya olumsuz yanıt verildi. Valilik, festivalin “Örgüte finans ve elaman kazandırdığı” iddiasıyla yasaklandığını duyurdu.

Festival Tertip Komitesi Başkanı Ali Haydar Ben, festivalin yasaklanmasına sert tepki göstererek, yarın saat 18.00’de konuya ilişkin Seyit Rıza Meydan’ında açıklama yapacaklarını belirtti. Ben, yasaklansa dahi, inanç merkezlerini ziyaret edeceklerini ve festivalin amacını yerine getireceklerini kaydetti.

26-29 Temmuz tarihleri arasında “Özgürlüğün ve mücadelenin kadim topraklarında Munzur’un coşkusuyla buluşalım” şiarıyla yapılması hedeflenen festival kapsamında, inanç merkezleri ziyaret edilerek, toplumsal ve tarihsel konulu paneller düzenlenecekti. Yine programda kapsamında Munzur kıyısında şiir ve konser dinletileri organize edilecekti. (EVRENSEL)