Gülistan ve istismar mitingi öncesi adeta OHAL

Dersim’de hâlâ haber alınamayan Gülistan Doku ve Pertek’teki cinsel istismara ilişkin yarın düzenlenecek miting öncesi 15 günlük eylem yasağı geldi


Tunceli Valiliği kent genelinde açık alanda yapılacak her türlü eylem ve etkinliği 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

Yasak kararının Emek ve Demokrasi Güçlerinin kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku ve Pertek’teki çocuk istismarına ilişkin yarın düzenleyecekleri miting öncesi alınması dikkat çekti.  

VALİLİK: KAMUOYU TEPKİSİ ORTAYA ÇIKARILMAK İSTENİYOR

Resmi açıklamada “İlimizde sağlanan huzur ve güven ortamından rahatsızlık duyan müzahir kitlelerce günümüzde meydana gelen üzücü hadiseler çeşitli propaganda yöntemleriyle gerçeğe aykırı bir şekilde kullanıp kamuoyunun tepkisini ortaya çıkarmak ve bunu canlı tutmak amacıyla sık sık sokak eylemleri gerçekleştirmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu grupların, etkinliklerde son günlerde İlimizde meydana gelen asayişe müessir olaylar üzerinden kışkırtıcı eylem ve söylemlerle kişi, kurum ve kuruluşları hedef haline getirerek halkı kin ve düşmanlığa sevk ettikleri ve toplum psikolojisinde infiale neden olacak şekilde algı oluşturmaya çalıştıkları bilinmektedir” denildi.

Evrensel Gazetesi Dersim muhabiri Orhan Kurulun haberinde verdiği bilgiye göre Baro kararın Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri yasasına da aykırı olduğunu vurgularken İHD kendilerine gelen bir takım şikayetlerin bilgisini paylaştı. 

İHD: KENDİNİ POLİS OLARAK TANITAN KİŞİLER ÖĞRENCİLERİ TEHDİT EDİYOR

İHD Dersim Şube başkanı Gürbüz Solmaz da, “Bu kararlar, istismarcıları, tecavüzcüleri, tacizcileri cesaretlendirecek kararlardır. Biz bu olayların açığa çıkarılmasını, suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Derneğimize başvuran birçok genç arkadaşımız var. Kendilerini polis olarak tanıtan kişiler bu eylem ve etkinliklere katılan öğrencileri tehdit edip üzerlerinde baskı kurmaya çalışıyorlar. Ne kadar yasaklama kararları olursa olsun, bunu sürekli gündemde tutup, faillerin açığa çıkarılması ve cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.