136 adrese engel kararı Avrupa Konseyi’ne taşındı

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, 136 URL adresine erişimin engellenmesi kararını Avrupa Konseyi’ne bildirerek Türkiyeli yetkililerden kararın iptal edilmesini talep etti


Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), aralarında bianet, ETHA, geziyisavunuyoruz.org, Gazete Fersude gibi sitelerin ve sosyal medya hesaplarının olduğu 136 URL adresi için verilen erişim engelli kararını Avrupa Konseyi’ne taşıdı.

IFJ ve EFJ mahkeme kararını Avrupa Konseyi Gazeteciliğin Korunması ve Gazeteciliğin Güvenliği Platformunu’na bildirerek, Türkiyeli yetkilileri bu kararı iptal etmeye çağırdı. Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nin verdiği bu karar, Avrupa Konseyi’nin “Media Freedom Alerts” (Medya Özgürlüğü Uyarıları) sayfasında “Henüz yetkililerden cevap yok” notuyla, medya özgürlüğü üzerinde yıldırıcı etkileri olan eylemler kategorisi altında paylaşıldı.

IFJ aynı zamanda kendi internet sitesinde de kararı kınayan bir açıklama yayınlayarak, IFJ Genel Sekreteri Anthony Bellanger’ın “Bu bir sansür eylemi ve basın özgürlüğü ile demokrasi için büyük bir darbedir. Türkiye’deki meslektaşlarımızla dayanışma içindeyiz ve kararın iptalini talep ediyoruz” ifadesini ve EFJ Genel Sekreteri Ricardo Gutiérrez’in: “Bu büyük sansür eylemi tamamen keyfi ve gerekçeden yoksundur. Bu korkunç yargı kararının derhal gözden geçirilmesini talep ediyoruz” sözlerini paylaştı.

Söz konusu karar, Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’nın 16 Temmuz tarihli talep yazısı üzerine verildi. Komutanlığın ilettiği yazıda belirtilen 136 URL adresine erişimin engellenmesine karar verdi. Bu adresler arasında bianet, ETHA, geziyisavunuyoruz.org, Gazete Fersude gibi sitelerin ve haber portallarının yanısıra birçok Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve Pinterest hesabı yer alıyor.