AYM, muhabir Beyza Kural’a manevi tazminat ödenmesine karar verdi

bianet’in eski muhabirlerinden Beyza Kural’ın, 2015’te maruz kaldığı polis şiddetiyle ilgili başvurusu Anayasa Mahkemesi tarafından sonuçlandırıldı. Mahkeme yeniden soruşturma yapılmasına karar verdi; Kural’a manevi tazminat ödenmesine hükmetti


2015’te İstanbul Beyazıt’taki Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) protestosunda polisin ters kelepçeleyerek gözaltına almak istediği bianet‘in eski muhabirlerinden Beyza Kural’ın başvurusu Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından gerekçeli karara bağlandı. bianet‘in haberine göre; 18 Şubat 2021’de açıklanan kararda, Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağı, 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğü ve 28. maddesinde güvence oluna alınan basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmedildi.

Böylelikle AYM, Kural’ın uğradığı polis şiddetine yönelik olarak; “insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağı ile ifade ve basın özgürlüğünün ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılması” sonucuna vardı. Olay sırasında mesleki faaliyetinin engellendiği ifade edilen Beyza Kural’a 15 bin lira manevi tazminat ödenmesi de kararda bildirildi.

NE OLMUŞTU?

6 Kasım 2015’te Beyazıt’ta YÖK protestoları sırasında muhabir Beyza Kural polisler tarafından gözaltına alınmak istenmiş ve bir polis kendisine, “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi değil artık, bunu öğreteceğiz size” diye bağırmıştı. Olay yerindeki diğer muhabirlerin müdahalesi sonucu serbest bırakılan Kural; avukatı Meriç Eyüboğlu aracılığıyla 2015’ten bu yana olayla ilgili pek çok şikayette ve itirazda bulunmuştu. Kural’ın şikayetleri takipsizlikle sonuçlanmış; yaptığı itirazlar da mahkemeler tarafından polislerin, “zor kullanma yetkisini aşmadığı” gerekçesiyle reddedilmişti.