YTÜ’de film gösterimi engeli

Yıldız Teknik Üniversitesi yönetimi, Sinemada Cinsiyet ve Kimlik konulu film gösterim haftasını ve David Lynch filmlerini cinsellik, eşcinsellik ve şiddet görüntüleri olduğu gerekçesiyle yasakladı


Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencilerinin düzenleyeceği Sinemada Cinsiyet ve Kimlik konulu film gösterimi kapsamındaki bütün filmler ve David Lynch’in iki filmi, üniversite yönetimi tarafından yasaklandı. Üniversite yönetimi yasağa gerekçe olarak “filmlerde cinsellik ve şiddet öğelerinin yer alması ile eşcinselliğin yönetimin kırmızı çizgisi olması”nı gösterdi.

Sinemada Cinsiyet ve Kimlik etkinliğinde La Vie En Rose, Boys Don’t Cry, Fat Girl, XXY ve Tomboy filmleri; David Lynch gösteriminde ise Blue Velvet ve Mulholland Drive yer alacaktı.

BirGün’den Dilek Yeğin’e açıklama yapan YTÜ Sinema Kulübü’nün bir üyesi, Sinemada Cinsiyet ve Kimlik haftasının daha önce de “eşcinsellikle, dinsizlikle alakalı gösterimler yapıldığı, öğrencilerin sapkınlığa teşvik edildikleri” gibi gerekçelerle engellendiğini söyledi. Afişlerinin de sürekli sansüre uğradığını anlatan kulüp üyesi, bir afişlerinin “iki erkek yan yana” denilerek, diğer bir afişin ise üzerinde kilise çizimi ve haç olduğu için “ideolojimize ters” denilerek okul yönetimince astırılmadığını söyledi. Çıplak Vatandaş filminin afişinin de Şener Şen’in çıplak olduğu gerekçesiyle sansürlendiğini, afişlerde sigara ve şarabın görünmesinin yasak olduğunu anlattı. Kulüp üyesi, üniversitede etkinlikler için izin almak üzere başvurulması gereken Spor, Kültür ve Daire Başkanlığı’nın öğrenci kulüplerinin üzerinde sürekli bir baskı oluşturduğunu ifade etti.