Yeni Akit, Friends dizisi için RTÜK’e seslendi: Dizi afişini sansürledi

Yeni Akit gazetesi, Netflix Türkiye’de gösterime girecek Friends dizisiyle ilgili yayımladığı bir haberde “Netflix, ahlaksız dizi Friends ile gençleri hedef almayı amaçlıyor” diyerek dizinin kaldırılması için RTÜK’e çağrı yaptı


Yeni Akit gazetesi, dünyaca ünlü Friends dizisini hedef aldı. Gazete yayımladığı bir haberde; Netflix Türkiye’nin 1 Nisan’dan itibaren platformdan izlenebileceğini açıkladığı Friends dizisinin yayından kaldırılması için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) seslendi.

Yeni Akit, “Netflix ahlaksız dizi ‘Friends’ ile gençleri hedef almayı amaçlıyor” başlıklı haberinde diziyi ‘3 kız ile 3 erkeğin ahlaksız hayatı’ şeklinde tanımladı. Söz konusu haberin fotoğrafında ise Friends‘in kadın oyuncularının kolları buzlanarak kullanıldı. “RTÜK’ü, kasıtlı yapılan ve alenen ahlaksızlığın reklamının yapıldığı; inancımıza ve ahlakımıza yapılan bu saldırılara ‘dur’ demeye çağırıyoruz” diyerek çağrı yapılan haberde yer alan diğer ifadeler de şu şekilde:

Eşcinsellik, ensest ilişkiler, birbirini aldatan karı-koca, başörtüsünü ‘cinsel’ obje olarak gösteren sahneler, gençlere uyuşturucu ve ahlaksızlık pompalama, çocuk istismarı… Türlü ahlaksızlıkları, izleyenlerin zihnine enjekte eden Netflix yeni bir ‘proje’ diziyi daha Türkiye’de yayın hayatına sokmaya hazırlanıyor. Netflix gençleri aileden uzaklaştırmayı hedef alan ‘Friends’ isimli diziyi Türkiye’de yayın hayatına sokmaya hazırlanıyor.” Öte yandan RTÜK daha önce, ailesi Müslüman olan bir kızın hikâyesini anlatan ‘Cuties/Minnoşlar’ adlı dizi filmin Netflix’ten kaldırılmasına karar vermişti.”