Haftanın sansür gündemi

Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu ve Tuna Kiremitçi konserlerine engel, sokak müzisyenlerine saldırı, ‘Medea’ya Göre Ahlak’ oyununa ‘müstehcenlik’ yasağı, LeMan’daki karikatüre ise ‘müstehcenlik’ davası… 4 – 11 Ekim 2022 haftasının sansür gündemini sizler için derledik


Dava açılan karikatür için ‘Muzır Neşriyat Kurulu’ndan rapor istenecek: Çizer Zehra Ömeroğlu hakkında mizah dergisi LeMan’daki Pandemide seks başlıklı karikatürü sebebiyle açılan davada; “müstehcenlik” suçlamasıyla üç yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası isteniyor. Mahkeme, karikatürün müstehcen olup olmadığına dair Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’ndan rapor istedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tiyatro oyununu ‘sakıncalı’ buldu: GalataPerform; Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürlüğü tarafından ‘sakıncalı’ bulunan Medea’ya Göre Ahlak adlı oyunlarının, 16 Ekim’de Bursa Tayyare Kültür Merkezi’ndeki gösteriminin iptal edildiğini duyurdu.

RTÜK’ten Halk TV’ye, TELE 1’e ve KRT’ye para cezası: RTÜK, Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin iddialarının tartışıldığı programlarda Taşkesenlioğlu’nun “küçük düşürüldüğü” gerekçesiyle, Halk TV’ye, TELE 1’e ve KRT’ye yüzde 3 idari para cezası kesti.

Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konseri iptal edildi: Müzisyen Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu’nun konseri Şırnak Üniversitesi rektörlüğü salon tahsis etmediği için iptal edildi.

Tuna Kiremitçi’nin konseri iptal edildi: Müzisyen ve yazar Tuna Kiremitçi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi‘nde vereceği konser, “mevlid kandili” gerekçesiyle iptal edildi.

Sokak müzisyenlerine saldırı: Antakya’da sokakta müzik yapan bir grup, şarkı isteklerini reddettikleri kişiler tarafından fiziksel saldırıya uğradı.