Kurgusunu yaptığı belgesel nedeniyle yargılanan Erhan Örs beraat etti

Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) davasında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılanan kurgucu Erhan Örs beraat etti


Kurgucular Dayanışması kurgucu Erhan Örs’ün yargılandığı Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) davasının 5-9 Şubat tarihlerinde görülen karar duruşmasında beraat ettiğini duyurdu.

https://twitter.com/KurguDayanisma/status/1755917265113870340

Dayanışmadan yapılan açıklamada Erhan Örs’ün kurgusunu yapmış olduğu bir belgesel gerekçe gösterilerek 3 Haziran 2022 tarihinde gözaltına alınıp tutuklandığı ve yedi ay boyunca hapiste tutulduğu hatırlatılarak “kurguculuk, yapımcılık, yönetmenlik ya da başka bir sinema faaliyetinden dolayı gözaltına alınmak, tutuklanmak, yargılanmak, hapis cezasına çarptırılmak; tüm bunlar hukuksuz uygulamalardır” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında belgesel sinemacı Erhan Örs’ün yanı sıra Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) yönetici ve üyelerinin de aralarında olduğu 22 kişi, 3 Haziran 2022 tarihinde gözaltına alınmıştı. Sekiz gün gözaltında tutulan 22 kişi, “PKK’ye finansman sağlamak”, “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla savcılığa, oradan da tutuklama takebiyle mahkemeye sevk edilen 22 kişiden aralarında Örs’ün de buluduğu 16 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve 7 ay boyunca tutuklu kalmışlardı. İddianamenin kabul edilmesinin ardından dava dosyasına iki ismin daha eklenmesiyle 24 kişinin yargılanmasına başlanmıştı. 5-9 Şubat tarihlerinde görülen karar duruşmasında yargılana 23’ü hakkında beraat kararı verilirken bir kişi hakkında “örgüt propagandasından” hapis cezası verilerek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.