Video eylemci Oktay İnce’ye açılan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası başladı

20 yıllık görsel-işitsel arşivine el konulan Seyri Sokak Video ve Belgesel Kolektifi üyesi Oktay İnce hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle dava açılmıştı. Hakkında açılan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası Kemalpaşa 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen İnce hakkında savcı, ilk duruşmada hapis cezası istedi


Video eylemci ve belgeselci Oktay İnce’nin, 2018 yılından beri sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında açılan ve ertelenen “Cumhurbaşkanına hakaret” davası başladı. Dava sürecindeki polis baskınları sırasında da 20 yılı aşan kişisel görsel-işitsel arşivine el konulan ve arşivi hâlâ teslim edilmeyen İnce hakkındaki hakaret davasının ilk duruşması 19 Ekim 2021’de Kemalpaşa 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

bianet‘ten Hikmet Adal’ın haberine göre ilk duruşmada savcı, Oktay İnce’nin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299. maddesine muhalefet ettiği iddiası ile cezalandırılmasını talep etti. İnce’nin savcı mütalaasına karşı savunma yapmak için süre istemesi üzerine duruşma 23 Kasım 2021 tarihine ertelendi.

Dava ile ilgili Adal’a demeç veren İnce, “23 Kasım’da son savunmamızı verip cezamızı alacağız gibi görünüyor. Savunma için süre istemeseydim hakim kararı bugün açıklayacaktı. Üstelik ilk ifademi de daha bugün verdim. Yani bizim ifademiz ve savunmamızdan önce karar zaten verilmiş görünüyor” ifadelerini kullandı.

İnce demecine “Erdoğan’a hakaret davasından yargılanan onbinlerce insan var, benim davamın da farklı bir tarafı yok. Dünya’nın en çok hakaret eden devlet insanı, kendi vatandaşlarına hakaret davası açarak itibarını korumaya çalışıyor. Bir sonraki duruşmada son savunmamızı yapıp cezamızı cebimize koyduktan sonra, ki bir video eylemci olarak video savunma hazırlamayı düşünüyorum, bir TCK 299 atölyesi yapalım istiyorum” sözleriyle devam etti ve 23 Kasım’daki duruşmasına katılım çağrısı yaparak destek istedi.

Platformumuzun Oktay İnce ile söyleşisine bu linkten ulaşabilirsiniz.