Van’da 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı

Van Valiliği 13-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacak olan etkinliklerin yasaklandığını açıkladı


Van Valiliği, 13-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacak olan yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi ve stant açma gibi eylem ve etkinliklerin “güvenlik gerekçesi ile” yasaklandığı bildirdi.

Valilik bu yasaklamaya gerekçe olarak ” vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi” ni gösterdi.

Van Valiliğinden yapılan açıklamada yasağın 13 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olarak 27 Temmuz 2019 tarihi de dâhil olmak üzere 15 gün süre ile süreceği söylendi.

Açıklamada etkinliklerin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/A-C maddeleri ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesine istinaden yasaklandığı belirtildi.

Valiliğin açıklamasına göre bu yasak kamu kurum ve kuruluşları organizesinde, gerekli emniyet tedbirleri alınmak üzere valilik makamına bilgi verilerek yapılacak resmi kutlamalar ve diğer etkinlikleri kapsamıyor.