Van’da ‘helikopterden atılma’ haberini yapan gazetecilerin iddianamesi hazırlandı

Van’da iki köylünün helikopterden atılmasına ilişkin haberleri yapan dördü tutuklu beş gazeteci, haklarında 130 gün sonra hazırlanan iddianamede “örgüt üyeliği” ile suçlandı


Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerin gözaltına aldığı Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atılmalarının haberini yaptıktan sonra 9 Ekim 2020 tarihinde tutuklanan Mezopotamya Ajansı muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, JinNews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala ile tutuksuz yargılanan Mezopotamya Ajansı muhabiri Zeynep Durgut hakkındaki soruşturma tamamlandı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmaya dair hazırladığı iddianame, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre 14 sayfadan oluşan iddianamede, dördü tutuklu beş gazeteciye “örgüt üyesi olmak” suçlaması yöneltilirken, tutuklu gazetecilerden Nazan Sala’nın ayrıca “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla cezalandırılması istendi.

Aynı soruşturma kapsamında daha önce gözaltına alınan eski gazete dağıtımcıları Ramazan Çınar, Ferdi Sertkal, Mikail Tunçdemir, Fehim Çetiner ve Şükran Erdem hakkında ise “kovuşturmaya yer yoktur” kararı verildi.

HABER KAYNAKLARIYLA YAPILAN GÖRÜŞMELER DE SUÇLAMALARA EKLENDİ

İddianamede, İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından gazetecilerin çalıştığı haber ajansları ve gazetelerin “devlet aleyhine provokatif içerikli yayınlar” yaptıkları ileri sürüldü.

Tutuklu gazetecilerden Adnan Bilen’e ait el konulan materyallerde Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu kimi görüntüler “suç” sayılırken, Bilen’in daha önce “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hüküm giydiğinin anımsatılması dikkat çekti.

Gazetecilerin haber kaynaklarıyla yaptıkları görüşmelerin de suçlama konusu yapıldığı iddianamede, Jin News muhabiri Şehriban Abi’nin dijital materyallerinde yer alan haberler ise “örgüt propagandası içerikli haberler” olarak değerlendirildi.

Aramalar sırasında bulunan Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerinin yanı sıra Jineoloji Dergisi, sarı-kırmızı-yeşil motifli bez ve JinNews Haber Ajansı’nın basın kartı da suçlamalara dahil edildi.

Öte yandan iddianamede, beş gazeteci için “…yasal çerçevede sarı basın kartlarının olup olmadığı hususunda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na müzekkere yazıldığı” belirtildi.

Dördü tutuklu beş gazeteci hakkında açılan davanın ilk duruşması 2 Nisan 2021’de Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.