Kürtçe şarkı söyleyen sanatçılar hakkında ‘örgüt propagandasından’ iddianame

Van’daki Newroz kutlamalarında seslendirdikleri “Mizgina leheng” şarkısı nedeniyle Koma Awaza Azad sanatçılarından Fuat Ege ve Rohat Aram hakkında ‘örgüt propagandası’ gerekçesiyle iddianame hazırlandı. Davanın ilk duruşması 30 Eylül’de, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek


Van’da 21 Mart’ta gerçekleşen Newroz kutlamasında sahne alan ve Aryen Kültür Sanat ve Araştırma Derneği’nde faaliyet yürüten Koma Awaza Azad sanatçıları hakkında dava açıldı. Hozan Serhat’ın (Süleyman Alpdoğan) seslendirdiği Mizgîna leheng şarkısı üzerinden sanatçılar Fuat Ege ve Rohat Aram hakkında ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamenin kabul edilmesinin ardından davanın ilk duruşması, 30 Eylül 2021’de Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.  

“KÜRTÇE’YE TAHAMMÜL KALMAMIŞ”

Konu hakkında Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Cemil Uğur’a konuşan Fuat Ege, emniyet ifadesinde “Neden bu şarkıyı söylediniz?,” “Bu şarkının anlamını biliyor musunuz?” ve “Bu şarkı yasak, niye söylediniz?” gibi sorulara maruz kaldıklarını söyledi. Ege, “Halk tarafından kabul edilen bir şarkı yasaklanmamalı. Kürtçe, Türkçe, Lazca tüm dillerdeki şarkıların özgürce söylenmesi gerekiyor” dedi. Ayrıca Kürtçe şarkının dava konusu yapılmasını Kürtçeye tahammülsüzlük olarak değerlendiren Ege, “Bunlar Kürtçe sanatının ilerlemesini istemiyorlar. O alandaki coşkuyu görmeyip, dava açmak, Kürtçe diline karşı apaçık bir tahammülsüzlüktür… Bir şarkımıza, coşkumuza, Newrozumuza tahammülleri kalmamış” ifadesini kullandı.