Van Hapishanesi’nde çok sayıda keyfi yasaklama!

Hapishanede gazete ve dergiler verilmiyor, sıcak su bile günde 2 saatten az veriliyor, ziyaretçi hakkı gasp ediliyor


Van Hapishanesi’nde tutuklular gönderdikleri mektupta gazetelerin verilmediğini, keyfi yasaklamalarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Kalan tutuklular yaşadıkları hak ihlallerine dair hazırladıkları raporu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na gönderdi. Tutuklular tarafından gönderilen raporda, kitap yasaklarından, uygulanan disiplin cezalarına dair birçok hak ihlali sıralandı.

Tutuklular tarafından gönderilen mektubun içeriği şöyle:

TEK BİR KARARLA GAZETE VE DERGİ YASAKLAMA

* Tutuklu Taner Korkmaz’ın abonesi olduğu Yeni Demokrasi Gazetesi’nin Eylül ayından itibaren gelmemesi üzerine yaptığı başvurularla 8 Yeni Demokrasi Gazetesi ve 2 Partizan dergisinin verilmemesine dair Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na 26 Aralık 2019 tarihinde suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu sonrasında aynı gün verilmeyen gazete ve dergiler için yasaklama kararı çıkarıldı. Tek bir kararla 10 ayrı gazete ve dergi için toptan yasaklama kararı alındı.

* Tutuklu Akil Nergül’e 2018 yılı başında gelen Süreyya Karacabey’in ‘Gündelik Hayatta Direnmek’ isimli kitabı yazarı KHK’li olduğu gerekçesiyle keyfi bir şekilde yasaklandı. Yapılan itirazlar sonucunda İnfaz Hakimliği 1,5 yıl sonra verdiği kararla kitabın yeniden cezaevi idaresi tarafından  incelenmesini istedi. İnceleme sonucunda savcılık itirazının ardından Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi 5 Aralık 2019 tarihinde kitabı yasakladı.

* Murat Kaymaz’a gelen Yürüyüş Dergisi’nin 144’üncü sayısı ile Halk Okulu dergisinin birinci sayısı soyut ve keyfi gerekçelerle 17 Aralık 2019 tarihinde yasaklandı.

* Murat Kaymaz’ın abonesi olduğu Birgün gazetesinin 22 Ekim 2019 tarihli nüshasındaki bir haberin kesilmesine yaptığı itiraz kabul edilmesine rağmen 2,5 aydır gazete verilmiyor.

* Gazeteler akşam geç saatlerde dağıtılıyor, Yeni Yaşam ve Yeni Asya gazetesi infaz hakimliği kararı olmasına rağmen aylardır verilmiyor.

ZİYARET YASAKLARI

* Macit Şahinkaya’ya 15 Kasım 2019’da başlatılan 3 aylık ziyaret yasağı Aralık ayında da devam etti.

* Akil Nergüz’e uygulanan 2 aylık ziyaret yasağı 13 Aralık 2019’a kadar devam  etti. 28 Aralık 2019 tarihinde 2 aylık bir ziyaret yasağı başladı.

* Rabbena Hanedar, Mecit Şahinkaya, Taner Korkmaz, Murat Kaymaz ve Akil Nergüz’e, aldığı hapis cezasına karşı ölüm orucunda olan Mustafa Koçak için yaptıkları 1 haftalık açlık grevi destek eylemi nedeniyle verilen cezaya yapılan itiraz reddedildi.

HABERLEŞME HAKKINA ENGEL

* Taner Korkmaz’a , Ercan Kutlu’dan gelen mektup sakıncalı denilerek, bir kısmı verilmedi. Yine Korkmaz’a Zehra Kurtay’dan gelen mektupta ‘güvenlik ve asayiş’ gibi keyfi gerekçelerle kısmen sakıncalı denilerek, verilmedi.

* Yine gelen iki mektupta ‘güvenlik, propaganda, direnişleri övme’ gerekçeleriyle ‘tamamen sakıncalı’ denilerek verilmedi.

* 10 kişi 10 saat sınırıyla sohbet hakkı Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 3 saat uygulanıyor.

SICAK SU SADECE GÜNDE 1 SAAT 45 DAKİKA VERİLİYOR

* Aynı posta içerisinde kitap ve mektupların gönderilmesi yasaklandı.

* Cezaevi kantinin de pek çok temel ihtiyaç satılmıyor. Bulunmayan ürünler aylarca getirilmiyor, getirilen ürünlerde fahiş fiyatlarda satılıyor.

* Kırtasiye malzemeleri yok, talep edilmesine rağmen getirilmiyor.

* Sıcak su sadece günde 1 saat 45 dakika veriliyor bu sürenin bir kısmı da sabah saat 5.00-5.45 arasında veriliyor.  30 Aralık 2019 tarihinde sıcak su süresi 1,30 saate düşürüldü.

* Tutukluların aileleriyle görüş gününde ikram etmek için hücreden yanlarında yiyecek götürülmesi yasaklandı.