Enes Kara’nın intihar haberini yapan yazı işleri müdürünün görevine son verildi

Üniversite öğrencisi Enes Kara’nın cemaat yurdunda gördüğü sistematik baskı nedeniyle yaşamına son vermesinin ardından, intiharı haberleştiren gazeteci görevden alındı; ilgili haber siteden kaldırıldı


Elazığ’da, Enes Kara’nın ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılar ve gelecek kaygısı nedeniyle yaşamına son vermesini haber yapan gazeteci görevden alındı ve haber web sitesinden kaldırıldı. Gazeteye tehdit telefonlarının geldiği ve eylem yapan öğrenciler de tehdit edildiği belirtildi.

Gerçek Gündem’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, Elazığ’daki Günışığı adlı yerel gazete Enes Kara’nın ölümüyle ilgili 12 Ocak’ta web sitesinde “Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti” başlıklı bir haber yayımladı. Haber 13 Ocak’ta siteden hızlıca kaldırıldı. Gazete sahibi Nafiz Koca, haberi yapan gazetenin Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün’ü toplantıya çağırdı. Toplantıda Koca ve gazetedeki diğer kişiler eleştirildiği bildirilen Akgün, Yazı İşleri Müdürlüğü görevinden alındı ve gerekçenin “istenilen performansı yakalayamamak” olduğu belirtildi.

Fıstık haberinde Akgün’ün, gazetede resmî ilan gelirlerinden dolayı sabit bir çalışan sayısının olma zorunluluğu nedeniyle işten çıkarılmadığını dile getirdi. Akgün de kararla ilgili olarak; “Beni en çok yıkan, bir yıl boyunca sigortasız çalıştığım, emek verdiğim gazeteden böyle bir tavır görmek oldu. Benim yüzde 45 engel raporuna sahip bir kardeşim var. Gözlerinden engelli olduğu için çalışamıyor. Ben de ona bakmakla yükümlüyüm. Ama gelin görün ki artık bu yapılanlara ve haber sonrasında gazete sahibinden tutun da çalışanlara kadar uygulanan mobbinge dayanamıyorum. Baskıdan dolayı yarın ne olacağımız da meçhul” ifadelerini kullandı.

Akgün’ün aktardığına göre haberi yayında kaldığı sırada pek çok tehdit telefonu almış ve bunlardan bazılarında kişiler kendilerini cemaat mensubu olarak tanıtmış. Cemaat mensubu olduğunu söyleyen bir kişi “Allah nurunu tamamlayacak. Sizin gibi kafirler de helak olacak. Hepinizi helak edeceğiz” ifadelerini kullanmış, başka bir kişi ise Akgün’ü yine kafir olmakla suçlayıp “Sizi tanıyoruz, CHP’ye hizmet ediyorsunuz” diyerek hakaretler yağdırmış. Başka bir tehdit de Arapça yapılmış.

ÖĞRENCİLERE DE TEHDİT

Enes Kara’nın ölümü sonrası bölümden arkadaşları olaya dair bir açıklama yaptı. Eyleme katılan öğrencilerin aktardığına göre açıklama sonrası bazı sivil kişiler, açıklamayı okuyan ve eyleme katılan öğrencilerin yanına geldi ve onları cemaatten bahsetmemeleri, siyaseti karıştırmamaları konusunda tehdit etti. Eylem sonrası bu kişilerle gazeteciler arasında da bir tartışma yaşandı, polis olaya müdahale etmedi.